Windows 10 Time Zone Güncellemesinin WSUS ve SCCM Üzerinden Gönderimi

8 Kasım için yayınlanan Time Zone güncellemesi Windows 10 haricindeki işletim sistemleri için Windows Update Catalog üzerinden yayınlanmadı. Windows 10 için yayınlanan güncelleme ise standart Wsus senkronizasyon işlemi ile gelmemekte. Bu yüzden güncellemeyi dağıtmak için WSUS kataloğunu güncellemeyi manual olarak import etmemiz gerekmektedir. Bu işlemler bu tip çıkarılan başka güncellemeler içinde geçerlidir.

İlk olarak Wsus Consolunu açıp “Import Updates” seçeneği ile işleme başlıyoruz.

Bizi Windows Update Catalog sitesi karşılayacak. Burada arama bölümüne Time Zone için çıkan güncellemenin KB3105514 numarasını yazıp arama yapıyoruz.

 

Arama işleminden sonra güncellemeleri WSUS kataloğumuza import ediyoruz.

Güncellemeyi göndermek için arama seçeneğini kullanarak import ettiğimiz güncellemeyi buluyoruz.

 

Approve seçeneği ile tıpkı diğer güncellemeleri gönderdiğimiz gibi gönderiyoruz.

Önemli Uyarı: Güncelleme gönderim işlemini SCCM üzerinden yönetenler WSUS konsolu üzerinden “APPROVE” işlemini yapmamalılar.

SCCM kullanıcıları için işlemler Approve işlemine kadar aynıdır. Sonrası için SCCM konsolu açılarak aşağıdaki adımlar uygulanır.

Sync işlemi elle tetiklenir ve işlemin bittiği gözlemlendikten sonra (wsyncmgr.log) güncelleme gurubu oluşturularak deploy işlemi tamamlanır.

 

Yukarıdaki işlem sırasında aşağıdaki gibi bir hata alırsanız işlemi yaptığınız anda oturumu açtığınız kullanıcıya hem paylaşım hem de security ayarlarından yazma izni verilmelidir.

Download işlemi bittikten sonra Deployment Packages bölümünde paketimizin oluştuğunu kontrol etmekte fayda var.

Daha sonra paketi istediğiniz Device Collection’a deploy edebilirsiniz.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/windows-10-time-zone-guncellemesinin-wsus-ve-sccm-uzerinden-gonderimi

1 yorum

    • Ali Yalçın on 26 Ekim 2015 at 14:39

    Sertaç hocam teşekkürler, paylaşımınız sonrasında problem olmadan bu süreci geçirdik. Emeğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.