Time Zone Güncellemesi ile Bilişim Sektörünün Öğrendikleri

Malumunuz geçtiğimiz hafta bilişim sektörü çalışanları en büyük mesaisini 25 Ekim tarihinden 8 Kasım tarihine ertelenen Kış saati uygulaması ile ilgili neler yapılacağını planlaması ve uygulaması ile geçti. Kafalarda çok fazla soru ve çözüm yöntemi vardı. Kimileri içinde bu bir sorun değildi.
Ancak durumun kendisi aşağıdaki başlıklarda farkındalık yarattı diye düşünüyorum.

Hazırlıklı Olmak ve Sektörü Takip Etmek:

Time Zone konusunda 24 Ekim Cuma günü olaydan haberdar olup aksiyon almaya çalışanlar çok fazla sayıdaydı. Son gün panik halde aksiyon almak gerçekten zordur. Bu yüzden sektör ile ilgili Blog yada sosyal medyada paylaşımlarda bulunan insanları takip etmek her zaman avantaj sağlayacaktır.

Sistemleri Sürekli Güncel Tutmanın Gerekliliği:

Her an dağıtmamız gereken bir Hotfix çıkabilir ve bu hotfix’ler bazı Prerequisites’lere ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden güncel sistemlere her zaman hotfix geçmek daha kolay olacaktır. Özellikle Time Zone olayında Windows XP sistemlere desteğin bitmesinden dolayı hotfix yayınlanmadı. Bu yüzden halen Windows XP kullanılan ortamlarda uyarlamanın yapılması için bir çok farklı metod uygulanmasına neden oldu.

Client & Patch Yönetim Yazılımı Kullanmanın Gerekliliği:

Bir güncelleme göndermek yada tüm bilgisayarlarda bir komut çalıştırmak gerektiğinde elimizin altında bir SCCM gibi bir aracın bulunması her zaman işe yarar. Bu tip yazılımlar genellikle Ajan mantığı ile çalıştığı için bilgisayarlarda her an sizin isteklerinizi yapmaya hazır bir şekilde bekleyen bir yazılımın olmasının avantajı tarif edilemez bir şeydir. Hatta domain dışında olan bilgisayarlarında ajan ile yönetilebildiğini düşündüğünüzde tadından yenmeyecek bir durum oluyor. Aksi taktirde GPO ile Startup/Logon script gibi yöntemler yada uzaktan komut çalıştırma yöntemlerinden başka çaremiz olmayacaktır. Hele domain yoksa ortamda sıkıntı daha da büyük. Bu yöntemlerde de Network yada güvenlik ile ilgili politikalara takılıp bir de bunları aşmaya uğraşmak gerekebilir.

Her türlü olasılığı düşünerek gerek yok diye bir mantık gütmeden önlem almaktan kimseye zarar gelmez.

Hayat yaşamaktan ibarettir, ve yaşayan herkes değişime hazırlıklı olmalıdır.
Johann Wolfgang von Goethe

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/time-zone-gncellemesi-ile-bilisim-sektrnn-grendikleri

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.