Trafik…

Merak ediyorum acaba insanlardan araba aldıklarında sinyal kolu için ilave paramı istiyorlar, yada ehliyet’i alırken fazla para verince acaba sinyalden yada bazı kurallardan muaf mı olunuyor. Sürücü kurslarına gitmeden ehliyetin alındığı hatta kursa gidip sınavı hakkıyla geçen insanlara aaa salak salak diye bakıldığı bir ülkeyiz. Hatta şöyle diyaloglara eminim şahit olmuşsunuzdur.

– abi sen bide kursa mı gittin bizim bi XX abi var tanıdık o halletti kurs işini (bu tanıdık işide ülke gerçeğimiz)
– abi ben kursa gitmedim zaten sınavda da okudular cevapları bize hepsinden 100 aldım

Ya bu nasıl adalettir ben bu mallarla aynı trafiği paylaşmak zorundamıyım adam hiç bir kuralı ve tabelayı bilmez tek yön olan yolda ters yönden gelir seninle karşılaşırsa da sanki suçlu senmişsin gibi üstüne sürer korna çalar dursan iner bide kavga eder adi insanlar!!! sende onlarla aynı yolu kullanıyorsun kim koruyacak bizim ve ailemizin can güvenliğini.

Birde ekmek parasını şoförlük yaparak kazananlar var dolmuş, otobüs, taksi ler gibi. Şimdi önce şunu sorayım hangimizin işimizde bir hatayı birden fazla yapıp halen o işte çalışabiliyoruz? Bu insanların bir çoğu akşama kadar tonlarca hata yapıyorlar ama ne denetleyen ne kontrol eden olmadığı için halen o işi yapmaya devam edebiliyorlar. Bu işi ticari olarak yapanların yılda bir trafik sınavına tabi tutulmalarının ve bu şekilde ehliyetlerine izin verilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında bizlerinde ehliyetleri 5 senede bir sınava girerek yenilensin. Ha tabi sınav sorularını cevaplarının sınavda okunmadığı bir sistemde.

Gerçi bende suç kendisine saygısı olmayan insanlardan saygı beklemek, kurallara uymasını beklemek ne derece akılcıl birşey.
Siz hiç duydunuzmu araba sürüpde ben kötü araba kullanıyorum diyen biri herkes kusursuz ama nedense akşam eve gelene kadar bir tanesine denk gelemiyorum.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/trafik

2 yorum

    • cengaver cihan on 03 Temmuz 2008 at 15:53

    kardeş sana sonuna kadar katılıyorum.Bizim memleket öyleki yeşil yandığı halde geçmeyip kırmızı yanınca geçen bir memleket.Kavşakta durmuş arkasında ben korna çalıyorum geçsene diye 10 sn kalmış nereye geçeceksin diyen bir memleket insanım var.cadde ortasında daha fazla park alanı kazanmak için yolu ortalayıp çapraz park yapan bir zihniyet var.Bu iş eğitimle çözülür.Cahil ayılar okadar çokki.Jeep den adam çıkacak diyorsun birde ne göresin.Ayı çıkmış.İlk okul mezunu bir ayı hemde.konuşmayı bilmeyen bir ayı.bu insanlara denetim yapmakta devletin işidir.Görüyoruz polisleri hepsi bir gölgeliğin altında gazete okuyor.Ne zaman bir vekil bakan geçer o zaman göreve gelirler.Kimi neye ne zaman anlatacaksın ki.Gimat kavşağı kapalı ve trafik macunköy istikametine verilmiş.Işıklar karışmış.Milletin sabrı yok.Buna rağmen 1 polis bile yok.Bilmiyorlarmı orada trafik sıkıştığını.Ama git benziklikte çay yudumlolar o an.Hey gidi ATATÜRK.Eminim olsaydın bunlar da olmazdı.Hey gidi adalet timsali örnek insan peygamberimiz.Görevini kötüye kullanmayı yasaklarken,herkesin birbirine saygılı olmasını söylerken eminim bunlrıda düşünüyordu…..

    • HAKKI SADIK on 09 Temmuz 2008 at 16:56

    Çözüm yok

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.