SCCM ile Adobe Reader Deployment

Adobe Reader DC Dağıtım yazısına buradan erişebilirsiniz :
https://www.sertactopal.com/sccm-ile-adobe-acrobat-reader-dc-deployment

İlk olarak setup dosyasını indirmeliyiz. Bunun için aşağıdaki siteye girerek dağıtmak istediğimiz setup dosyasını indirmeliyiz.
http://get.adobe.com/reader/enterprise/

İnecek olan dosya. exe uzantılı olduğu için SCCM’de “Packages” bölümünden dağıtabiliriz. Ama bildiğiniz gibi bu tip dağıtımlarda dağıttığımız programın bilgisayarda kurulu olup olmadığını anlayamıyoruz. Buda zaten kurulu olan bilgisayarlara da tekrar kurulum olmasına neden oluyor. Bu yüzden. MSI uzantılı dosyaya ihtiyacımız var.
Bunu elde etmek için indirdiğimiz exe dosyasını çift tıklıyoruz ve “c:\ProgramData\Adobe\Setup\” klasörüne gidiyoruz. Bu sayede kurulum dosyalarının extract olacağı dizine erişmiş oluyoruz.
Not: Kurulumu yapmanıza gerek yoktur

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi MSI dosyamıza kovuştuk. Bu dosyaları başka bir yer kopyalayınız.

Sıra katılımsız kurulum dosyasını hazırlamaya geldi. Bu dosya sayesinde otomatik güncelleştirmelerden tutun adobe online servislere kadar istemediğimiz her şeyi kapatıp açabiliyoruz. Bunun için aşağıdaki adrese girerek CustWiz11003_en_US.exe dosyasını indirip kurun ve çalıştırın.

ftp://ftp.adobe.com/pub/adobe/acrobat/win/11.x/11.0.03/misc/

Aşağıdaki program gelecek. File menüsünden “Open Package” diyerek “AcroRead.msi” dosyasını gösterin ve engellemek istediniz ya da ayarını değiştirmek istediğiniz şeyleri düzenleyiniz. Ben aşağıdaki gibi bir ayar yapıyorum. Sizde kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

İşiniz bittikten sonra File menüsünden “Save Package” diyerek yapılanları kaydedin. Kaydettiğiniz dosya “AcroRead.msi” ile aynı yerde olacak dosya adı “AcroRead.mst” olacak.
Oluşturacağınız Application paketinde kurulum parametresi olarak aşağıdaki şekilde giriş yapmalısınız. Bu sayede yaptığımız ayarlar ile birlikte bir kurulum olmuş olacak.

msiexec.exe /i AcroRead.msi /qn TRANSFORMS=”AcroRead.mst”


Kaynak : http://www.adobe.com/devnet-docs/acrobatetk/tools/Wizard/deployment.html

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/sccm-ile-adobe-reader-deployment

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.