SCCM ile Adobe Acrobat Reader DC Deployment

Bu yazıda Acrobat Reader DC ile birlikte sonradan çıkan güncellemelerin tek bir Application paketi olarak nasıl deploy edileceğini anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak setup dosyasını indirmek için aşağıdaki adrese girip indirme işlemini gerçekleştiriliyoruz.

http://get.adobe.com/tr/reader/enterprise/

Yazıyı hazırladığım gün bilgisayarımda yüklü olan sürüm, aşağıdaki gibi.


Amacımız yükleme sonrasında son güncellemenin de sisteme yüklenmesini sağlamak. Bunun için aşağıdaki bağlantıya giriş yaparak son çıkan güncelleme dosyasını indiriyoruz.

https://www.adobe.com/devnet-docs/acrobatetk/tools/ReleaseNotesDC/index.html 

Continuous Track Installers başığı altından (Windows Only) yazan en güncel link’i tıklayarak güncellemeyi indiriyoruz. 32/64 Bit ayrımına dikkat ediniz. Dağıtığınız sürümün güncellemesini indiriniz. Product olarak “Reader” olan ve MUI yazmayan güncellemeyi indiriniz.

Setup ve güncelleme dosyasını elde ettik, şimdi dağıtımında özelleştirme yapmamızı sağlayacak “Adobe Customization Wizard” programını indiriyoruz.

ftp://ftp.adobe.com/pub/adobe/acrobat/win/AcrobatDC/misc/

İndirdiklerimizi kontrol edelim.

Her şey tamam ise işe başlayabiliriz. İlk olarak “AcroRdrDC1500720033_tr_TR.exe” yi çalıştırın. Aşağıdaki Extract işlemi bitene kadar bekleyin, işlem bittiğinde “Yükle” butonu gelecek o butona BASMAYIN. J

“C:\ProgramData\Adobe\Setup” altındaki klasöre gidin ve tüm içeriği başka bir yere kopyalayın. Bu işlem sayesinde MSI dosyasını elde etmiş olduk.

Bu dosyaların içine az önce indirdiğimiz “AcroRdrDCUpd1501020056.msp” güncellemesini de kopyalayınız.

Paketimiz hazır. Şimdi katılımsız kurulum için gerekli hazırlıkları yapalım. Bunun için az önce indirdiğimiz “Adobe Customization Wizard” programını yükleyip çalıştırıyoruz.

Open Package diyerek az önce elde ettiğimiz “AcroRead.msi” dosyasını gösteriyoruz. Ben en sık kullandığım ayarları aşağıda uyguluyorum Sizde kendinize göre kurulumunuzu özelleştirebilirsiniz.

İşlemleri bitirdiğinizde “Save Package” diyerek işlemi bitiriyoruz. Kurulum dosyalarımızın olduğu yere baktığımız da “AcroRead.mst” isminde bir dosya oluştuğunu görmemiz gerekli.

Şimdi “Setup.ini” dosyasını açınız ve içeriği aşağıdaki resimdeki gibi düzenleyiniz. Bu işlem sayesinde kurulum katılımsız olacak. Kurulum sırasında son güncellemede otomatik olarak yüklenecektir.

Şimdi SCCM konsoluna geçip Application hazırlama işlemlerine başlayabiliriz.

Sonraki adımları “Next” diyerek geçebilirsiniz.

Bu adımları da “Next” diyerek işlemi tamamladık.

Artık paketimiz dağıtıma hazır, istediğiniz gibi Deploy edebilirsiniz J

Kaynak:
https://helpx.adobe.com/acrobat/kb/install-updates-reader-acrobat.html

http://www.adobe.com/devnet-docs/acrobatetk/tools/Wizard/deployment.html

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/sccm-ile-adobe-acrobat-reader-dc-deployment

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.