SCCM 2012 – İstenmeyen Update Gönderimini Engellemek

SCCM 2012 ile Windows Update gönderirken bazı güncellemelerin gitmemesini isteyebilirsiniz. Örneğin Internet Explorer 9 ya da 10 dağıtımını engellemek isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
İlk olarak göndermeyeceğimiz güncellemeleri diğer güncellemelerden ayırt edebilmek için ayrı bir klasörün için taşıyalım. Bu tamamen opsiyonel bir adın olup sadece yönetimi kolaylaştırmak için yapıyoruz.
Klasörü oluşturduk, şimdi içerisine göndermek istemediğimiz güncellemeleri taşıyalım. Bunun için All Software Updates bölümündeyken Add Criteria

Daha sonra aşağıdaki resimdeki alana göndermek istemediğimiz güncellemenin adını ya da KB numarasını yazıyoruz.

Arama sonucunda çıkan güncellemeyi ya da güncellemeleri seçip sağ tık yaparak oluşturduğumuz Excluded Updates klasörüne Move ediyoruz.

Şimdi Excluded Updates klasörüne tıklayalım ve taşıdığımız güncellemelerin orada olduğunu kontrol edelim.
Sonraki adım olarak güncellemelerin hepsini seçerek (tek tek de seçebilirsiniz) özelliklerine giriyoruz ve “Custom Severity” değerini “Low” olarak ayarlıyoruz.
Not: Default olarak tüm güncellemeler None olarak ayarlıdır.

Şu ana kadar istemediğimiz güncellemeleri belirleyerek işaretlemiş olduk. Şimdi “Automatic Deployment Rules” bölümünde ki kuralımızı aşağıdaki şekilde düzenlemeliyiz.
En önemli kısım aşağıdaki resimde, burada “Custom Severity” kutucuğunu işaretleyip değerini “None” olarak seçmeliyiz. Hatırlarsanız tüm güncellemelerin “Custom Severity” değerinin None olduğunu söylemiştim. Bizde istemediğimizi güncellemelerin Custom Severity değerini Low yaptık. Bu sayede istemediğimiz güncellemeler asla gitmeyecek.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/sccm-2012-istenmeyen-update-gonderimini-engellemek

2 yorum

    • Baris Aydogmusoglu on 15 Mayıs 2013 at 10:58

    Eline sağlık sevgili dostum.

  1. Abi eline sağlık, her zamanki gibi güzel bir çalışma olmuş.

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.