Offloaded Data Transfer (ODX) Nedir?

Windows Server 2012 ile depolama aygıtları tarafında gelen en önemli yeniliklerden biri de ODX, uzun haliyle Offloaded Data Transfer.
ODX basit olarak veri transferi işleminin depolama ünitesine bırakılması anlamına geliyor. ODX’in ne yaptığını anlamak için önce ODX olmadan sistemlerde veri transferleri nasıl gerçekleşiyor ona bakalım.
Ortamımızda 2 adet server var diyelim, isimleri de Server A ve Server B olsun. Bu serverların diskleri olan Sanal Disk A ve Sanal Disk B de, ODX desteği olmayan bir depolama ünitesi üzerinde bulunuyor olsunlar.


Server A üzerindeki bir veriyi (dosya vs.) Server B üzerine kopyalamak istediğimizde neler oluyor adım adım bakalım:

1. Server A, Sanal Disk A üzerinden veriyi okur.
2. Server A, okuduğu veriyi network üzerinden Server B‘ye gönderir.
3. Server B, Server A‘dan gelen veriyi Sanal Disk B üzerine yazar.

Bunlar olurken Server A ve Server B bu veri kopyalamasını yapabilmek için işlemci gücü harcarlar. Veri network üzerinden transfer edildiği için bant genişliği bu iş için kullanılmış olur.

 ODX peki ne yapıyor da bu sorunu çözüyor, şimdi de çok basit olarak ona bakalım.

 

1. Server A, Server B‘ye Sanal Disk A üzerinde bulunan transfer etmek istediği verinin bilgisini içeren bir token’ı (işaretçi) Server B‘ye gönderir.
2. Server B, bu token’ı (işaretçi) ODX desteği olan depolama ünitesine gönderir.
3. Veri transferi, networku hiç kullanmadan, ODX desteği olan depolama ünitesinin içinde (Sanal Disk A‘dan Sanal Disk B‘ye) gerçekleşir.

İşlemi ODX desteği olan depolama ünitesi kendi içinde gerçekleştirdiği için Server A ve Server B çok daha düşük işlemci gücü kullanırlar ve transfer sırasında network kullanılmadığı için bant genişliği de kullanılmamış olur.

Örnekte veri transferi dedim, bunu biraz daha somut hale getireyim. ODX’in harika sonuçlar yarattığı yerler:

– Fixed size VHD/VHDX yaratılması
– Dynamic size VHD/VHDX genişletilmesi
– VHD/VHDX merge
– Live Storage Migration

Örnek olarak 10 GB boyutunda bir Fixed size disk yaratılması için geçen sürelere bakarsak çok ilginç sonuçlar görüyoruz

 

Depolama ünitesinin ODX desteği varsa, Windows Server 2012 bunu otomatik olarak algılayıp ODX modunda çalışmaya başlıyor. Herhangi ek bir ayar yapılmasına gerek yok. ODX sadece yeni çıkan depolama ünitelerine özgü bir özellik değil, bir çok üretici firmware güncellemeriyle mevcut ürünlerine de bu özelliği eklemeye başladı.

Bir diğer güzel tarafı da, eğer ODX kullanımında bir sorun ortaya çıkarsa, Windows Server 2012 otomatik olarak klasik moda geri dönüş yapıyor ve işlem hata vermeden (ODX kullanılmadığı için yavaş olarak) devam ediyor.

Son olarak demo videosunu izlemenizi tavsiye ediyorum. http://youtu.be/_2upD1-jQG8

Bu video’da, 10 GB boyutunda bir dosyanın ODX desteği olan bir depolama ünitesi kullanarak yaklaşık 10 saniyede transfer edildiğini göreceksiniz, saniyede yaklaşık 1 Gigabyte yani evet.

Kaynak : http://blogs.technet.com/b/itprotr/archive/2012/08/10/odx-offloaded-data-transfer-nedir.aspx

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/offloaded-data-transfer-odx-nedir

1 yorum

    • Baris Aydogmusoglu on 09 Aralık 2012 at 17:56

    Güzel paylaşım teşekkürler dostum

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.