İkili İlişkiler…

Hayat bir tecrübe, tecrübelerde hayatınızda yediğiniz kazıklardan ibarettir derler ya galiba gerçek. Sevmek ile Âşık olmanın ne demek olduğunu, hayatın insanlara neler getireceğini bilmeden, hiç bilmediği ve yaşamadığı şeylerin arayışında olan insanların mutlu olabileceklerini sanmıyorum. Mutluluk nedir sizce? Bana sorarsanız bir ağabey iminde dediği gibi “Kanaat edebilmektir”  galiba. Çünkü elinizdekiyle yetinemediğiniz sürece mutlu olmanız epey zor.

Hayatı yaşadıkça bazı şeyleri görmeye başlıyorsunuz belki de görüyor ama kabullenmek istemiyoruz başlarda, ama yaşayınca ve çevremden de görünce artık değerlendirme şansım kalmıyor doğruları. İkili ilişkiler aslında çok kolay ve bir o kadar da zor. Bu tamamen sizin beklentilerinizle alakalı gibi görünse de aslında her şey sizin dışınızda gelişiyor. Biri var diyelim hoşlanıyorsunuz ve eğer duygusal bir insansanız ona açılmadan onu sevmeden önce düşünmeniz ya da bilmeniz gereken şeyler var.

1.       Dünya görüşleriniz:  Bu siyasi görüşünüzden tutunda yaşamdan beklentilerinize kadar her şeyi kapsıyor. Hiç sorun olmayacağını düşündüğünüz sizin için hiç önemi olmayan şeyler bir bakarsınız ki karşınızdakinin en önemli konuları arasında beklide yaşam biçimi. Burada şu sorulabilir siz sizin gibi birini bulabileceğinizi düşünüyor musunuz?  Ya da bu bir önyargı ve insanı yanlışa götüren bir unsur mu? Karar size kalmış.

2.        Eğitim Seviyeleriniz:  Bazıları der ki bu önemsiz bir şey eşimin lise ya da üniversite mezunu olması önemli değil. Hayat öyle bir hal almış ki arkadaşlar bu ülkede varsa yoksa belge diploma bunlar yoksa siz ne kadar kaliteli olursanız olun kendinizi anlatmanıza, ispatlamanıza hep gerek olacak gerek iş gerekse de aşk hayatınızda. Hatta öyle bir durum ki lise mezunusunuz diyelim sağlam bir işiniz iyide bir maaşınız olsun yinede diplomada diploma diye diretenler olacaktır. Ama ülkenin alakasız bir şehrinin ufak bir kasabasındaki derme çatma bir üniversitede alakasız bir bölümü bitirirseniz kültürlü ve çağdaş bir insan oluveriyorsunuz
– Diploman var mı evladım?
– Olmaz mı aaa ben senin kızını almaya diplomasız gelir miyim hiç. Şimdi ver kızı bakayım ben belki psikopatım ama hiç önemli değil diplomam var benim.

 ve eğer ciddi bir ilişki varsa kafanızda aman bu hususa dikkat ummadığınız taş başınızı yarmasın.

3.       Hayallerdeki kişi olmak: Evet buda bir sorun olabiliyor. Bazen karşınızdaki sizi çok sevdiğini söylese de siz onun hayalindeki, idealindeki kişi değilseniz vay halinize nedenine gelince karşı taraf bilinçaltı olarak hep o kişiyi arayabilir, bulabileceğini düşünecek ya da en yakın olasılık karşısına çıktığında verdiği karardan pişmanlık duyabilir. Burada kendinize yazık etmemeye dikkat edin.

4.       Âşık Olmak: Aşk Nedir? Birini çok sevmeniz, onun yanında mutlu olmanız sürekli onu düşünmeniz ona ekstradan birde âşık olmanızı gerektirir mi? Peki bu yaşadıklarınız aşk değimlidir? Birini ilk gördüğünüzde içiniz kıpırdanır o kişiye karşı bir şeyler hissedersiniz ya bu ilk görüşte aşk a bir örnek midir acaba. Ya da bu bir sevgi,  Aşk ise devamında gelişen bir şey midir? Peki, nereden bileceksiniz ki âşık olup olmadığınızı. O kişiyi kaybetmeni mi gerekir? Olmadığınızı düşünerek ayrılmalı mısınız ya da bulabileceğinize ne kadar eminsiniz. Sitemde daha önce yayınladığım bu yazıyı okumanızı ve bu devirde aşkın sadece bir safsata olduğunu kadınlar için erkeklerin sadece para ile ölçüldüğünü unutmamanızı tavsiye ederim. Paranız kadar sevilir ve âşık olunursunuz bu hayatta. Belki acımasız bir yorum ama böyle. Başlarda bu yoruma hayır diyen kadınlar bile evlendikten sonra “Acaba?” sorusunu kendilerine soruyorlardır eminim.

5.       Aileler: Bu konuda olayın beklide kopabileceği bir konu. Ailelerinizi hiç bilmediğiniz yönlerini görüp beklide hayretlere düşebileceğiniz ama sevdiğiniz için katlanacağınız olaylar silsilesini karşınıza çıkarılacağı bir sürece hazır olun. Burada siz ve sevdiğinizin dışında her şey önemli tek önemsiz siz oluyorsunuz. Ve şunu diyebilirim ki aileler yuva kuracakları evlatlarına destek olmak yerine inanılmaz sorunlar çıkartarak en büyük zararı veren kişiler olabiliyor. Çünkü onlar evlatlarına mutlu olacağı bir eş değil kendilerine damat ya da gelin aradıkları için her şey sorun onlar için. Toplumda denildiği gibi tek evlenen sizler değil ailelerinizde.

6.       Çevre: Bu başlık kişiye göre önemli sayılabilir. Ama herkes az da olsa eşinin çevresindekiler tarafından beğenilmesini kendisine yakıştırılmasını bekliyor. Bu ne kadar önemli ya da ne kadar önemsiz kişiye göre dememin sebebi de bu kısım işte sizin için önemli değilse sallayın gitsin.

7.       İletişiminiz: İşte bu en esas nokta. Sevdiğinizi sevmeniz dışında onunla çok iyi arkadaş, çok sıkı bir dost olmak gerek bence. Tüm konularda konuşabilmek dürüstçe duygu ve düşüncelerinizi aktarabilmek ilişkinin en önemli unsuru. Bir ilişkide iletişim eksikliği olursa o ilişkiden hayır beklemeyin ve eğer karşınızdakini gerçekten seviyorsanız ona bunu hissettirin ve hissedin. Ona asla hiçbir konuda haksızlık etmeyin. Aman üzülür söylemeyim diye düşündüğünüz şeyleri beklide söylememeniz daha da üzücü olabilir.

8.       Zamanlama: Bazen hayatta öyle şeyler yaşarsınız ki sonradan düşündüğünüzde ya keşke bunu şimdi yaşasam şöyle davranırdım dersiniz. Gönül işleri de biraz böyle aslında doğru kişinin karşınıza doğru zamanda çıkması gerek. Yoksa bir anlamı olmuyor sonu üzücü olabiliyor.

Bu maddeler artırılabilir tabi ama bunlar sadece önceliği biraz daha yüksek olanlar. Size şunu sorsam yaşadığınız ilişkilerde sevdiğiniz kadar sevildiğinizi ne kadar hissettiniz? Erkek bence bir kadından daha fazla sevip bağlanabiliyor. Kadınlar daha temkinli oluyorlar ilişkilerde değerlendirdikleri konular erkeklerin değerlendirdiklerinden farklı maddiyat ön safta. Kız kardeşi ya da kızı olanlar şimdi şunu düşünüyorlar ben kızımın/kardeşimin mutlu olmasını istiyorum sıkıntı çekmesini istemiyorum o yüzden eşinin durumu iyi olsun. Haklı bir düşünce eyvallah ama şu da var ne zamana kadar bekleyeceksiniz belki karşınızda olandan daha iyisi çıkmayacak ya da iyi biri olduğunu düşündüğünüz kişi çıktığında kızınızın/kardeşinizin mutlu olacağının garantisi var mı? Bu ailelerin kızları/kardeşleri üstünde oynadıkları kumardan başka bir şey değil. Sen karşındakinin durumu iyi değilse kilolarca altın isteme, düğün şöyle gelinlik böyle olsun diye diretme onlarda o paralara yuvalarını kursunlar. Ya çevremde bakıyorum bazı evlenen tanıdıklarıma adamlar nişanda düğünde taktıkları altınların parasın ödüyorlar evlendikten sonra. Ayıptır yazıktır valla.

Özet olarak evlilik çok güzel ama büyük bir risk. Yukarıdaki başlıklar iki taraf içinde gerçekten emin olunması gereken konular. Eğer karşınızda öyle biri var ise hiç kaçırmayın. Ama yok evlenince düzelir diyeceğiniz biri varsa hemen ayrılın derim. Evliliğinde zamanla düzelir, değişir diyen insanların hiç birinden ben bir düzelme/değişme duymadım.

Bu hayatta evlenemedim diye üzülmeyin ve evlenmek için evlenip başınıza dert açmayın.
Şansınız Açık Olsun
J

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/ikili-iliskiler

3 yorum

  • ihsan on 27 Mayıs 2008 at 11:36

  SERTAÇIM GÜZEL YAZMISSIN ,BİRAZ ACIMASIZ OLMUŞ AMA BUNLAR HAYATIN GERÇEKLER(REALLERİ ) TABIRI CAİZSE ,İNSANOĞLU DÜNYAYA GELDİĞİ ANDAN İTİBAREN DEVAMLİ BİRSEYLER İSTER ,HERŞEYİN EN İYİSİNİ EN MÜKEMMELİNİ ,EN MUHTEŞEMİNİ FAKAT BUNLARIN BAZISI OLUR BAZISI OLMAZ ,NEDEN OLMAZ SORDUNMU KENDİNE HİÇ ,ÇÜNKİ BİZLER DÜNYADA BİR OYUNCUYUZ OYNAMAYA GELDİK OYUNUMUZU ,SAHNE BİTTİĞİ ZAMAN AHİRETE GÖÇÜP GİDECEĞİZ ,HERKES KADERINDE YAZILANI YAŞAR BU SENIN ELINDE OLMAZ ,YANİ HERSEY KISMETTIR ,ALLAH SANA BİR KİŞİYİ YAZDIYSA O DÖNER DOLAŞIR YİNE SENİ BULUR EĞER ALLAH SANA BU KİŞİYİ YAZMADIYSA EVLİLİK GECESİNDE BİLE DÖNER İŞ, OYÜZDEN TAKMAYACAKSIN FAZLA KISMET DEYİP ÇIKACAKSIN İŞİN İÇİNDEN BELKİ DİYECEKSİN OLURMU ÖYLE ŞEY ,NE YAPALIM OLMAYAN OLMUYOR ,OLANDA OLUYOR SERTAÇIM BENIM HER İSTEDİĞİM OLDUMU TABIKI HAYIR BENDE İŞİN KOLAYINI BULDUM BELKİ ,(KISMETSE ) AMA BU BİR GERÇEK HERŞEY KISMETSE OLUR ,ÖPTÜM SENİ

  • Özkan YILMAZKUDAY on 25 Haziran 2008 at 10:55

  Yorumlarında haklılık payları olmakla beraber sevgi ve aşk konusunda bazen aşırı kötümserlik sezdim. Ben şimdi sana ilişkiler konusundaki çok farklı belki herkesin fikir sahibi olduğu ama pek az kişinin yaşadığı bir durumu anlatacağım. Ne mutlu banaki bunları yaşıyorum inşallah seninde karşına böyle biri çıkar kardeşim. Sevgili veya eş hayatına öyle bir zamanda girer ki anlayamazsın. Önemli olan hayatına giren veya hayatına girmek istediğin kişiyi zaman içinde tanıyabilmektir.Çiftler arasında zamanla oluşabilen bu tanıma ve birbirini anlama duygusu bazen o kadar güçlü olurki iletişim kurmak için konuşmak zorunda veya kendi düşünceni ifade etmek zorunda kalmazsın.Farkında olmadan telepati dediğimiz olaylar olmaya başlar.yaşadığın bu duruma anlam verememekle beraber,bu durum aradaki sevgi bağının da gücünü gösterir.Bu durum birbirini çok seven gerçek sevgiye sahip kişilerde görülür. Gerçek sevgi nedir? Bence gerçek sevgi her zorlukta ve sevinçte karşılık beklemeden sevdiğinin yanında olabilmektir. Birbirine gerçek sevgiyle bağlı olan çiftler yukarıda saydığın maddelerdeki olumsuzluklardan çok fazla etkilenmezler.Gerçek sevgi o kadar güçlüdür ki aynı bedende hem bir hemde ikiniz olursunuz. Bir yerine 2 akıl 4 kol ve 4 bacak.Bir düşünün bunu.Verilecek kararlar ve atılacak adımlar daha sağlam olur. Sizin eksikliklerinizi eşiniz eşinizin eksikliklerini ise siz tamamlarsınız.Yaşadığınız olumsuzluklarda terk edilme riskiniz olmayacağı gibi yanınızda inanılmaz bir şekilde size destek olabilen ve gerektiğinde sizinde ona destek olabileceğiniz bir insan. Biz ne için yaşarız. Genel olarak kısaca bir aile kurabilmek,para kazanmak ve topluma faydalı bireyler yetiştirmek için. Gerçek sevgiyle birbirinize bağlandığınız zaman bunların hepsini yapabilecek güçte olursunuz. Gerçek sevgi sizden tamamen farklı olan başka bir bireyi eşiniz olarak kabul etmenize bile önderlik eder. Farklılıklarınızın aslında size güç kattığını,olaylar karşısındaki tepki veya düşüncelerin farklı şekilde vücuda geldiği ve bundan dolayı da olaylara farklı bir pencereden bakabilme yetisini size kazandırır. Buradaki en büyük sorun ise gerçek sevgiyi yaşayacağınız bu kişi kimdir? ve nerdedir? Karşınıza ne zaman çıkacaktır? Bunların hiç birisini gerçekten karşınıza çıkana kadar bilemeyeceksin. Ama karşına çıkıp bu anlattıklarımı yaşamaya başladığın zaman burada anlattıklarımı ve anlatmadıklarımı çok daha iyi anlayacaksın.

  • Fazlı KALAFAT on 25 Haziran 2008 at 23:29

  Ya! Dostum sana ne demeli? Her konuda neşeli tutumunu kaybetmeyen seni bu kadar olumsuz düşüncelerde görmemiştim. Olumsuz yorumumla sana hak vermediğimi düşünmeni istemem,insanlar kendi şanslarını kendileri yaratırlar.Yakaladıkları şansları ise her zaman kendilerine mutluluk vermezler. Hoşnutsuz bir dönem geçirdiğin belli . İşte aşkı soruyordun ya ; aşk köpekliktir gerektiğinde eşek gibi anırtır . Aşkın bir beklentisi vardır o da sevgi ve bağlılıktır. Aşk içinde maddiyat,lisans ve seviye beklentisi olmaz.Aşkın seni bulmasını bekle,belki gerçek aşkı yakaladıgında senide yanıltacaktır.Dünyadaki büyük aşkları düşün , en büyük aşk fenerbahçe aşkıdır bunu unutma))

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.