Consistent Device Naming (CDN)

Sanallaştırma yapıyorsanız ve cluster yapınız varsa Live Migration, iSCSI gibi trafikleri birbirinden ayırdığınız için sunucularınız üzerinde büyük ihtimalle birden fazla network kartı (NIC) vardır. Sunucu ve NIC sayısı arttıkça da bu NIC’ler üzerindeki portların adlandırılması can sıkıcı bir iş haline gelir.

Windows Server 2012 ile gelen CDN (Consistent Device Naming – Aygıtların Tutarlı Adlandırılması) özelliğini tam da bu sorunu çözmek için kullanacağız. Donanım üreticileri BIOS üzerinde bu portlara isim verecekler, Windows Server 2012 bu isimleri BIOS’tan okuyabileceği için Windows Server 2012 üzerinde de otomatik olarak donanım üzerindeki port isimlerini görebileceğiz.

Aşağıdaki ekran görüntüsü üzerinden gidersek, sunucu üzerindeki NIC’e bakınca gördüğümüz isimleri (aşağıdaki örnekte Gb1, Gb2, Gb3 ve Gb4) Windows Server 2012 BIOS’tan okuyarak aynı şekilde Network Connections altında gösterecek. Bu sayede “Live Migration için hangi portları kullanıyorduk?”, “Çalışmayan port hangisi acaba?” gibi sorularınız için artık sistem odasına gidip sunucunun arkasına bakma aşamasını ortadan kaldırmış olacaksınız.

 

Bu yazı Oğuz Pastırmacı’nın sitesinden alıntıdır. Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/consistent-device-naming-cdn

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.