Windows 8 Yeni Karşılama Ekranı (Metro UI) ve Başlat Menüsü

Bildiğiniz gibi windows 8 developer preview geçtiğimiz günlerde yayınlandı. İlk dikkat çeken özellik ise Metro User Interface ekranının bizleri karşılaması oldu. Alışık olduğumuz windows ekranı değildi bu. Ancak gelişen tablet teknolojileri ve dokunmatik telefonlar bizleri iyiden iyiye dokunmatik kullanıma alıştırdı. Metro UI bu anlamda kullanıcıların işlerini kolaylaştıracağa benziyor.

MetroUI

 

İlk açılışta bizleri karşılayan bu ekrandan “Desktop” yazan resmi tıklayarak alışık olduğumuz masaüstüne kavuşabiliyoruz. Ancak tekrar start butonuna bastığımızda alışık olduğumuz start menüsü yerine yine Metro UI ekranına gidiyoruz.

metroui2

Bu durumu eski haline çevirmek istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit aslında. Desktop a gelin ve klavyenizden Windows tuşu + R ye basarak Çalıştır menüsüne ulaşın. Bu alana Regedit yarazarak aşağıdaki anahtarı bulun.
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer
Sağ taraftaki seçeneklerde “RPEnabled” seçeneğinin değerini 0 (sıfır) yaparsanız eski start menüsüne kavuşursunuz. 1 (bir) yaparsanız Metro UI ye geri dönersiniz.

regeditMetruUi

ve işte klasik başlat menümüz.

klasik

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/windows-8-yeni-karsilama-ekrani-metro-ui-ve-baslat-mens

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.