Windows 2012 Hyper-V Dynamic Memory

Hyper-v nin yeniliklerle dolu yeni sürümü ile birlikte gelen güzelliklerden biride Dynamic Memory özelliğindeki güncelleme.
Aşağıdaki resim yeni ayar ekranı. Buradaki ayarları teker teker inceleyelim.

Startup RAM    : Sanal makine açıldığı anda fiziksel host’dan direk olarak sanal makineye tahsis edilecek olan miktarı ifade eder. Sanal makine buradaki değer kadar ram kullansa da kullanmasa da bu ram tahsis edilir. Önceki sürümdeki “Static Ram” olarak geçen alandır.

UYARI! : Dynamic Memory özelliği Sanal Makine açıldıktan ve servisler çalıştıktan sonra devreye giren bir özelliktir. Sağlıklı çalışabilmesi için sanal sunucuya Integration Servisin mutlaka yüklenmesi gerekmektedir.

Minimum RAM    : Sanal makine açıldıktan sonra devreye girecek olan ve kullanılacak en düşük ram miktarını belirlememizi sağlayan ayardır.
Maximum RAM    : Sanal makine açıldıktan sonra devreye girecek olan ve kullanılacak en yüksek ram miktarını belirlememizi sağlayan ayardır.

Not: Sanal makine açıkken Maximum Ram değeri yükseltilebilir.

Sanal makineye yukarıdaki resimdeki gibi Startup Ram olarak 2Gb verip minimum Ram olarak 1 GB tanımlayabilirsiniz. Bu durumda makine ilk açıldığında host üstünden 2gb ram i alacak Windows açılana kadar kullanacak sonrasında kullanılan ramin boyutu minimum ram miktarına kadar düşecektir.

UYARI! : Startup ram miktarı minimum ram miktarından büyük olmalıdır. Böyle bir ayar yapıldığında aşağıdaki uyarı alınır ve değerler uygulanmaz.

Memory Buffer    : Sanal makine Maximum ram boyutuna ulaştı ancak ya hala ram ihtiyacı olursa? Bu özellik sayesinde Maximum memory boyutuna, maximum ram miktarının burada belirtilen yüzde boyutu kadar daha ram ilave edilecektir. Bu değer %5 den küçük olamaz. Kullanım amacı sanal makinenin page file kullanmasını ve olası yanlış bir ram yapılandırmasından dolayı sanal makinenin performans sorunu yaşamasını engellemektir.
Memory Weight : Önceliklendirme ayarı diyebiliriz. Elimizdeki ram ilk önce önceliği yüksek olan sanal makinenin almasını sağlar.

Soru    : Sanal makineye sadece Startup Ram (Static Ram) ayarlaması yaptım. Windows açıkken ram artırımı yapabilir miyim?
Cevap    : Hayır. Dynamic Memory seçeneğini seçmek gerekir.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/windows-2012-hyper-v-dynamic-memory

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.