Vista İçin En İyi Ayarlar

Microsoft Windows Vista ip Uçları ve Kısayollarını uygulamak suretiyle İşletim Sisteminizi daha aktif ve hızlı kullanmak isterseniz, aşağıdaki adımları izlemelisiniz. Ancak unutmamalısınız ki bu tür uygulamalar yanlış yapmanız durumunda sisteminiz zarar görebiLir ve yavaşlayabilir
Vistanın her işlemde sormadan yapması için…

Windows Vista’nın sistem ayarlarını değiştirmek istediğinizde veya sisteme yeni bir program kurmak istediğinizde, veya herhangi bir sistem klasörüne girdiğinizde veya çalıştırdığınızda ekrana gelen onay kutularından kurtulmak istiyor musunuz ?

Windows Vista’nın sistem ayarlarını değiştirmek istediğinizde veya sisteme yeni bir program kurmak istediğinizde ekrana gelen onay diyalog kutuları kullanıcıların yanlışlıkla sisteme zarar vermemesi için düşünülmüş. Hem yöneticiler hem de standart kullanıcılar için geçerli olan bu diyalog kutularını eğer isterseniz iptal edebilirsiniz. Her ne kadar ekstra bir güvenlik önlemi olarak düşünülmüş olsa da belli bir süre Windows Vista ile çalıştıktan sonra sıkılacağınızı düşünüyorum, bu yüzden bu iptal işlemini nasıl gerçekleştireceğinize bir bakalım.

Öncelikle, sisteme yönetici yetkilerine sahip bir kullanıcı olarak giriş yapın. Sistemin genel güvenlik politikasını değiştireceğiniz için yönetici yetkilerine sahip olmanız gerekli. Windows Vista açıldıktan sonra Başlat menüsünden All Programs – Accessories yolunu izleyin ve Run (Çalıştır) komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde secpol.msc yazın ve OK (Devam) düğmesine basın. Ekrana sistem Yerel güvenlik ayarları (Local Security Settings) penceresi gelecektir.

Security Settings – Local Policies – Security Options yolunu izleyin. Sağ taraftaki listede User account control: Behaviour of the elevation prompt for administrators in admin approval mode üzerine çift tıklayın.

Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde No Prompt (Onay Sorma) seçeneğini aktif hale getirin ve OK (Tamam) düğmesine basıp diyalog kutusunu kapatın. Bundan sonra sistem programlarını çalıştırmak istediğinizde onay sorulmayacaktır.

Uygulama kurma onayını iptal etmek
Varsayılan bir ayar olarak, Windows Vista altında sisteme yeni bir program kurmak istediğinizde ekrana bir onay penceresi gelecektir. Eğer her seferinde bu diyalog kutusunu görmek istemiyorsanız, uygulama kurma onay sistemini iptal edebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için bir önceki bölümde de olduğu gibi sisteme yönetici haklarına sahip bir kullanıcı olarak giriş yapmış olmanız gerekli. Giriş yaptıktan sonra Başlat menüsünden All Programs – Accessories yolunu izleyin ve Run (Çalıştır) komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde secpol.msc yazın ve OK (Devam) düğmesine basın. Ekrana sistem Yerel güvenlik ayarları (Local Security Settings) penceresi gelecektir. Bu pencere içerisinde Security Settings – Local Policies – Security Options yolunu izleyin. Sağ taraftaki listede User Account Control: Detect Application Installations And Prompt For Elevation üzerine çift tıklayın ve ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde Disabled (Kapalı) seçeneğini aktif hale getirin.

İşte bu kadar. Bundan sonra Windows Vista sizi her yapmak istediğiniz işlemde onayınızı almak için yormayacaktır. Eğer kendinize ve sisteminize kuracak olduğunuz uygulamalara güveniyorsanız bu onay kutusu işkencesine yukarıdaki yöntemle son verebilirsiniz.

Toplu Dosya Seçimi

Hepimiz bir dizindeki birden fazla dosyayı ya da bir sürücüdeki birden fazla klasörü seçmek için “Ctrl” tuşunu kullanıyoruz.. Ama Vista’da şimdi, bir alternatif metod daha geldi.. Birden fazla dosyayı seçmek için “onay kutusu” kullanabilirsiniz.. Bu seçeneği etkinleştirmek için :

1. Bilgisayarım penceresini açın.

2. Soldaki Düzenle seçeneğine tıklayın.

3. Klasör ve Arama Seçenekleri seçeneğini seçin.

4. Görünüm sekmesine geçin.

5. Liste seçeneklerinden “Öğre seçmek için onay kutularını kullan” seçeneğini seçin.

6. Tamam’a tıklayın.

7. Tüm pencereleri kapatın.

Çalıştır Penceresini Geri Getirmek

Bir uygulamayı çalıştırmak için Başlat > Çalıştır yolunu izlerdik. Ancak bu özellik Windows Vista da Başlat Menüsünde bulunmuyor. XP deki gibi Başlat menüsünde, Çalıştır özelliğini görmek isterseniz;
Görev Çubuğuna sağ tuş ile tıklayıp, Özellikler penceresini açın. Başlat Menüsü sekmesinden, Özelleştirme butonuna basın. Listeden Çalıştır seçeneğini işaretleyin ve Tamam butonuna basın.
Eğer Başlat Menüsünde görünmesin derseniz, aynı özelliğe;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır ile erişebilirsiniz..

Görev Yöneticisine Ulaşmak

Windows Vista’da Görev Yöneticisi ne ulaşmak için;

CTRL+SHIFT+ESC Kısa yolunu kullanabilirsiniz.

Yedek Almak

Windows Vista da bilgisayarın ve dosyaların yedeğini (Backup) almak için;

Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Yedekleme durumu ve konfigürasyonu yolunu izlemelisiniz. Aynı işleme Kısa yoldan ulaşmak için ise ; Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır ı açıp, komut satırına; %systemroot%\system32\sdclt.exe yazın ve Enter a basın.

Mouse Kutucuğundan Kurtulmak

Bir dosya veya klasör üzerine Mouse ile geldiğinizde çıkan mesaj kutucuğunu iptal etmek için;

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced yolunu izleyin. Buradaki ShowInfoTip anahtarının değerini 00000000 olarak değiştirin.

Kısayol Oklarından Kurtulmak

İkonların üzerindeki Ok işaretlerini kaldırmak isterseniz;

Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın.
Açılan pencerede HKEY_CLASSES_ROOT \ lnkfile yolunu bulun. Sağ penceredeki IsShortcut anahtarının adını AriochIsShortcut olarak değiştirin.

Vista Aero Özelliğini Etkinleştirmek

Vista Aero, arkalarını görebildiğiniz cama benzer arabirim öğeleri gibi etkileyici zengin ek görsel efektler sunar. Vista nın bu özelliğinden faydalanabilmeniz için, Ekran kartı ve diğer Donanımlarınızın yeterli seviyede olması gerekir. Aero yu El ile etkinleştirmek için;

Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Komut İstemi ne Sağ tuşla tıklayın ve açılan menüden Yönetici Olarak Çalıştır ı seçin. Komut satırına regedit yazın ve açılan penceredeki
HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows/ DWM yolunu izleyin. Buradaki Composition anahtarını çift tıklayıp 1 değerini girin. Sonra da Composition Policy anahtarını çift tıklayıp 2 değerini girin.
Kayıt defterinden çıkın ve komut satırında net stop uxsms komutunu çalıştırın. net start uxsms komutuyla servisi tekrar çalıştırın.

Hoşgeldiniz Penceresini Kaldırmak

Vista açılışında çıkan Hoşgeldiniz Penceresini iptal etmek isterseniz;

Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Run yolunu izleyin. Buradaki WindowsWelcomeCenter anahtarına sağ tıklayıp, açılan menüden Sil i seçin.

msconfig Yeniden Başlat Mesajını Almamak

msconfig e girip, gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra çıkan, Sistemi Yeniden Başlatmak İstiyormusunuz mesajını almak istemiyorsanız;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Shared Tools\Msconfig yolunu izleyin. Sağ taraftaki NoRebootUI satırının değerini 1 olarak değiştirin.

Windows Gezginindeki Menü Çubuğunu Görmek

Windows XP deki gibi Windows Gezgininde bulunan Menü Çubuğunu Vistada da görmek isterseniz;
Windows Gezgini nde Düzenle > Yerleşim yolunu takip edin. Buradaki Menü Çubuğu kutucuğunu işaretleyin.

Dosyaları Yedekleyin

Windows Vista da dosyalarınızı yedeklemek için ikinci bir Sabit Disk e ihtiyaç var. Ya da CD veya DVD sürücüsüne yedekleme yapabilirsiniz. Bunun için;
Denetim Masası > Yedekleme ve Geri Yükleme Merkezi > Dosyaları veya Tüm Bilgisayarı Yedekle > Dosyaları Yedekle yolunu izleyin. Açılan pencerede nereye Yedekleme yapılacağını (Sabit Disk, CD, DVD) belirtin. Ardından hangi Dosyaların Yedekleneceğini belirleyin ve son olarak hangi sıklıkla Yedekleme yapılacağını (hangi gün gibi) belirtin.

Tüm Bilgisayarı Yedekleme ve Geri Yükleme

Tüm Bilgisayarı Yedeklemek suretiyle, Bilgisayarınızın bütün şekliyle adeta bir kopyasına sahip olacaksınız. Böylece Sisteme bir zarar geldiğinde hiç bir kayıp vermeden, tekrar sağlam sisteminize kavuşmuş olacaksınız. Bunun için;
Denetim Masası > Yedekleme ve Geri Yükleme Merkezi > Dosyaları veya Tüm Bilgisayarı Yedekle > Bilgisayarı Yedekle yolunu izleyin. Açılan pencerede nereye Yedekleme yapılacağını belirleyin. Ardından hangi Sabit Disk in yedekleneceği seçildikten sonra Vista bu işlem için kaç adet DVD gerekeceğini belirleyecek. Bundan sonra Yedekleme işlemini gerçekleştireceksiniz.
Sistemi Geri Yüklemek için;
Vista CD sini veya DVD sini Bilgisayarınıza takıp, Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayar bu sistemle açılınca, sizden Dil Seçenekleri nden bir Dil seçmenizi isteyecek.
Dil i seçtikten sonra Bilgisayarınızı Onarın şıkkını seçin. Onarmak istediğiniz İşletim Sistemini seçin. Son olarak Sistem Kurtarma menüsündeki Windows Tam Pc Geri Yükleme ye tıklayın.

Onay Kutusu Kullanın

Birden fazla Dosyayı veya Klasörü, bir defada seçmek için Onay Kutusu kullanarak işleminizi hızlandırabilirsiniz. Bunun için;
Bilgisayarım > Düzenle > Klasör ve Arama Seçenekleri > Görünüm > Liste seçenekleri ne girin. Buradaki Öğe Seçmek İçin Onay Kutularını Kullan seçeneğini seçin ve Tamam a tıklayın.

Dizin Oluşturma Hizmetini Başka Bir Sürücüye Taşıyın

Bilgisayarınızda birden fazla diskiniz varsa ve arama için, Dizin Oluşturma Hizmetinin verilerini hızlı bir sürücüde (Sata Disk gibi) saklayıp, performans artışı ve hız artışı sağlayabilirsiniz. Arama için Dizin Oluşturma Hizmetini başka sürücüye taşımak için;
Denetim Masası > Sistem ve Bakım > Dizin Oluşturma Seçenekleri > Gelişmiş > Dizin Ayarları penceresindeki Dizin konumu bölümünden Yeni Seç butonuna tıklayın. Açılan pencereden Sürücünüzü seçerek, Yeni Klasör Oluştur butonuna tıklayın. Bir isim yazın. Tamam a tıklayın. Diğer pencereleri kapatıp, Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Oturum Açma Şifrenizi Unutursanız

Windows Vista da Oturum Açma şifresini unuttuysanız, oluşturacağınız Sıfırlama Disk i ile Oturum açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için;
Denetim Masası > Kullanıcı ve Aile Güvenliği > Kullanıcı Hesapları na gelin. Sol taraftaki panelden, Şifre Sıfırlama Diski Oluştur seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Şifrenizi nerede saklayacağınızı (Disket veya Usb Bellek) seçin. Disket veya Usb Belleğinizi takın. Şifrenizi girin. Kısa bir süre sonra işleminiz bitecektir.
Daha sonra zamanlarda, Oturum açarken yanlış bir şifre girerseniz, bir hata mesajı alacaksınız. Bu hata mesajının bulunduğu pencerede Şifrenizi Sıfırlayın ibaresi göreceksiniz. Buna tıklayın ve Disket ya da Usb Bellek vasıtasıyla Oturumu açın.

İmzasız Sürücü Uyarısını İptal Etmek

Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına cmd yazın. Açılan pencerede komut satırına bcdedit -set loadoptions \”DISABLE_INTEGRITY_CHECKS” yazıp, Enter a basın. Sistemi yeniden başlatın.

Saatin Yanında İsminiz Yazsın

Vista da Masaüstündeki saatin yanında İsminizin de görünmesini isterseniz;
Bilgisayarım > Denetim Masası > Bölge ve Dil Seçenekleri ne girin. Bu Biçimi Özelleştir Butonuna tıklayın. Açılan Bölümden Saat yazan yere girin. Saat Biçimi yazan yere ss:dd:isim yazıp, Tamam deyin.

Vista nın Aero Özelliğini Kaldırmak

Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\DWN yolunu izleyin. Buradaki ColorizationColor anahtarına sağ tıklayıp, açılan menüden Sil i seçerek,silin. CompositionPolicy anahtarının değerini de 0 yapın.

Vista nın Aero Özelliğini Hızlandırmak

Windows Vista daki Aero Özelliğini Hızlandırmak için;
Masaüstünde sağ tıklayıp, açılan menüden Kişiselleştirme i seçin. Açılan pencereden Pencere Rengi ve Görünümü tıklayıp, Saydamlığı Etkinleştir satırının yanındaki işareti kaldırın ve Tamam a tıklayın. Başlat > Bilgisayar a Sağ tıklayıp açılan menüden Özellikler i seçin. Açılan pencerede Gelişmiş Sistem Ayarları kısmına girin. Buradan da Performans > Ayarlar kısmına girin. Son olarak Araç İpuçları görüntüye azaltarak ya da slaytla gelsin satırındaki işareti kaldırıp, Tamam deyin.

Ekran Görünümünü Kaydedin

Bilgisayarınızın her hangi bir yerindeyken, bulunduğunuz Ekranın bir kısmını veya tamamını jpeg, gif, png formatında kaydetmek için;
Başlat > Programlar > Donatılar > Ekran Alıntısı Aracı yolunu izleyin.

Resimlerde Değişiklik

Resimlerinizde, Kırmızı Göz sorununu düzeltmek, Siyak – Beyaz hale getirmek, Pozlandırma yı (aydınlık, karanlık) ve Renk Dengesini ayarlamak için;
Başlat > Tüm Programlar > Windows Fotoğraf Galerisi ni açıp, gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Birden Çok Resmi Bir Defada Adlandırma

Aynı sözcüğü veya sözcük grubunu kullanarak, bir grup resmin tamamını bir defada yeniden adlandırabilirsiniz. Bunun için;
Başlat > Tüm Programlar > Windows Fotoğraf Galerisi ni açın. Ctrl tuşunu basılı tutun ve ardından yeniden adlandırmak istediğiniz resimleri tıklayın. Resimleri sağ tıklayın ve ardından Yeniden adlandır ı tıklayın. Bilgi bölmesinde, ad kutusuna bu resim grubu için yeni bir ad yazın. Her resme farklı bir sıra numarasıyla yeni bir ad verin. Mesela; Türkiye Gezisi 2007 (1), Türkiye Gezisi 2007 (2), Türkiye Gezisi 2007 (3) gibi.

Vista Özelliklerini Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Vista’da bulunan bazı programlar ve özelliklerin, kullanılmadan önce etkinleştirilmesi gerekir. Diğer bazı özellikler varsayılan olarak etkindir, ancak bu özellikleri kullanmıyorsanız devre dışı bırakabilirsiniz.
Windows’un önceki sürümlerinde, bir özelliği devre dışı bırakmak için bilgisayarınızdan tamamıyla kaldırmanız gerekirdi. Vista da, özellikler sabit diskinizde depolanmaya devam eder. Böylece isterseniz bunları yeniden etkinleştirebilirsiniz. Bir özelliğin kapatılması bu özelliği kaldırmaz ve Windows özellikleri tarafından kullanılan sabit disk alanı miktarını azaltmaz. Seçiminizi uygulamak için;

Başlat > Denetim Masası > Programlar > Windows özelliklerini etkinleştir veya devre dışı bırak ı tıklayın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Bir Windows özelliğini etkinleştirmek için, özelliğin yanındaki onay kutusunu seçin. Bir Windows özelliğini devre dışı bırakmak için onay kutusunu temizleyin ve Tamam a tıklayın.

Doğrudan Bellek Erişimi’ni (DMA) Açma veya Kapatma

Doğrudan bellek erişimi (DMA) özelliği genellikle varsayılan olarak sabit diskler, DMA’yı destekleyen CD veya DVD sürücüleri gibi aygıtlar için etkinleştirilmiş durumdadır. Ancak, aygıt düzgün şekilde yüklenmemişse veya bir sistem hatası varsa DMA’yı elle etkinleştirmeniz gerekebilir. Bunun İçin;

Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Bakım > Aygıt Yöneticisi ni tıklayın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Sol bölmede, IDE ATA/ATAPI denetleyicileri nin yanındaki artı işaretini tıklayıp, genişletin. Etiketinde Kanal sözcüğü bulunan her simgeyi sağ tıklayın, ardından Özellikler’i tıklayın. Gelişmiş Ayarlar sekmesini tıklayın, sonra Aygıt Özellikleri altında DMA’yı Etkinleştir onay kutusunu seçin veya işaretini kaldırıp, Tamam a tıklayın.

ReadyBoots Özelliğini Kullanma

Bilgisayarınızı hızlandırmak için USB flash sürücülerini kullanabilirsiniz. Adeta ek Ram (Hafıza) gibi düşünebileceğiniz bu Vista nın ReadyBoots özelliği için en az 256 Mb. kapasiteli USB 2.0 Flash Belleğe ihtiyacınız var. 512 Mb., 1 Gb. veya üstü daha fazla hız sağlayacaktır. Vista nın bu özelliğinden faydalanmak için;
Bilgisayarınıza bir flash sürücü takın.

Otomatik Kullan penceresi otomatik olarak açılacaktır. Genel Seçenekler altında, Sistemimi hızlandır ı tıklayın. Flash sürücünüzün Özellikler iletişim kutusu görüntülenecektir. Bu penceredeki ReadyBoost sekmesini tıklayın ve Bu aygıtı kullan ı tıklayıp sisteminizin hızını artırmak için flash sürücünüzdeki kullanılabilir alanın ne kadarını ayırmak istediğinizi seçmek için kaydırıcıyı sürükleyin. Son olarak Tamam a tıklayın.

Vista da Harddisk Bölümlemek

Windows Vista İşletim sisteminiz ile çalışırken, Harddiskinizi istediğiniz şekillerde ve doğrultuda bölümleyebilirsiniz. Bunun için;
Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Disk Yönetimi ne tıklayın.
Bölmek istediğiniz sürücünüze (C, D veya bir başkası) sağ tıklayıp, Birimi Küçült ü secin.
Açılanan menüden Küçültülecek Alan Miktarını MB Olarak Girin kısmına Harddiskiniz de ayırmak istediğiniz kapasiteyi girin. Mesela Harddiskiniz 80 Gb. ise ve bunun 40 Gb. nı ayırmak istiyorsanız, 40000 yazın. Sonra da Küçült deyin. Bir süre bekleyin, biraz uzun sürebilir. Bu arada hiç bir şeye dokunmayın, bekleyin. işlem bittiğinde, Yeşil renkte yeni bir sürücü oluşacaktır. Bu yeni sürücüye sağ tıklayıp, biçimlendirme ( Format ) işlemini gerçekleştirin.

Sistem Sağlık Raporu Oluşturma

Sisteminiz hakkında olumlu veya olumsuz bir çok bilgiye ulaşabilmek için, Sistem Sağlık Raporu oluşturabilirsiniz. Bunun için;
Denetim Masası > Performans Bilgileri ve Araçları > Gelişmiş Araçlar ı açın. Buradaki Sistem Sağlık Raporu Oluştur a tıklayın. Kısa bir sistem taramasının sonunda bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hazırda Beklet Özelliğini Devre Dışı Bırakmak

Windows Vista da Hazırda Beklet Özelliğini kapatmak istiyorsanız;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki boş satıra powercfg -H OFF yazıp, Tamam a tıklayın.

Sistemi Daha Hızlı Kapatmak

Vista kapanırken geçen süreyi kısaltmak isterseniz, daha çabuk kapanmasını istiyorsanız, bunu için;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l yolunu izleyin. Sağ taraftaki WaitToKillServiceTimeout satırının değerini 2000 olarak değiştirin.

Spyware ve Adwareleri Bildirmemek

Spyware ve Adwareleri Microsoft SpyNet e rapor yollamasını istemiyorsanız, bunun için;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Defender\Spynet yolunu izleyin. Sağ taraftaki SpyNetReporting satırının değerini 0 olarak değiştirin. Eğer böyle bir satır yoksa, Sağ taraftaki boş alana Mouse un sağ tuşu ile tıklayın. Açılan Menüden Yeni ye tıklayın. Tekrar açılan menüdeki DWord Değeri ne tıklayın. Yeni Değer adı altında oluşan satıra SpyNetReporting yazın. Şimdi bu satıra çift tıklayıp açılan penceredeki Değer Verisi alanına 0 yazıp, Tamam deyin.

Windows Live Messenger da Eklentilere İzin Vermek

Windows Live Messenger da Eklentilere İzin Vermek için;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MSNMessenger yolunu izleyin. Sağ taraftaki AddInFeatureEnabled satırının değerini 1 olarak değiştirin. Eğer böyle bir satır yoksa, Sağ taraftaki boş alana Mouse un sağ tuşu ile tıklayın. Açılan Menüden Yeni ye tıklayın. Tekrar açılan menüdeki DWord Değeri ne tıklayın. Yeni Değer adı altında oluşan satıra AddInFeatureEnabled yazın. Şimdi bu satıra çift tıklayıp açılan penceredeki Değer Verisi alanına 1 yazıp, Tamam deyin.

Araç İpuçlarından Kurtulmak

Bir belge veya klasör üzerindeyken fare işaretçinizi bir süre beklettikten sonra çıkan Bilgi kutucuğundan kurtulmak için;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced yolunu izleyin. Sağ taraftaki ShowInfoTip satırının değerini 0 olarak değiştirin. Eğer böyle bir satır yoksa, Sağ taraftaki boş alana Mouse un sağ tuşu ile tıklayın. Açılan Menüden Yeni ye tıklayın. Tekrar açılan menüdeki DWord Değeri ne tıklayın. Yeni Değer adı altında oluşan satıra ShowInfoTip yazın. Şimdi bu satıra çift tıklayıp açılan penceredeki Değer Verisi alanına 0 yazıp, Tamam deyin.

Glass (Cam) Efekt lerini Elle Açmak

Özellikle Pencere kenarlarının görünümüme Cam Efekti katmak istiyorsanız, Bunun için;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\DWM yolunu izleyin. Sağ taraftaki UseAlternateButtons satırının değerini 0 olarak değiştirin. Eğer böyle bir satır yoksa, Sağ taraftaki boş alana Mouse un sağ tuşu ile tıklayın. Açılan Menüden Yeni ye tıklayın. Tekrar açılan menüdeki DWord Değeri ne tıklayın. Yeni Değer adı altında oluşan satıra UseAlternateButtons yazın. Şimdi bu satıra çift tıklayıp açılan penceredeki Değer Verisi alanına 0 yazıp, Tamam deyin.

Aynı şekilde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\DWM Anahtarındayken, aşağıdaki Satır Adlarını ve Değerlerini yukarıdaki gibi girin.

Satır Adı = EnableMachineCheck Değeri = 0
Satır Adı = Glass Değeri = 1
Satır Adı = Metal Değeri = 0
Satır Adı = ForceSoftwareD3D Değeri = 0
Satır Adı = DebugMessages Değeri = 0
Satır Adı = DebugZOrder Değeri = 0
Satır Adı = DebugMouse Değeri = 0
Satır Adı = DebugDumpTree Değeri = 0

Pencere Kenarlıklarını Ayarlayın

Vistanın pencere kenarlıkları, özellikle üst kenar oldukça kalın tasarlanmış. Pencere kenarlıklarını istediğiniz bir kalınlıkta görmek istiyorsanız, Bunun için;
Masaüstündeyken Mouse un Sağ tuşuna tıklayıp, açılan menüden Kişiselleştirme ye tıklayın. Ardından Pencere Rengi ve Görünümü ne tıklayın. (Eğer Aero arabirimini kullanıyorsanız, Daha Çok Renk Seçeneği İçin Klasik Görünüm Özelliklerini Aç a tıklamalısınız.) Açılan penceredeki Gelişmiş butonuna ve ardından Kenarlık Doldurma ya tıklayın. Buradaki Değeri değiştirerek istediğiniz kalınlığa ayarlayın.

Önizleme Özelliğini Etkinleştirmek

Resimleri, Belgeleri ve diğer Dosyaları açmadan, bir tıklamayla pencerenin sağında, Önizleme olarak görmek istiyorsanız, Bunun için;
Her hangi bir Klasör açın. Pencerenin üst tarafında Araç Çubuğundaki Düzenle seçeneğine tıklayın. Açılan menüden Yerleşim > Önizleme Bölmesi ne tıklayın.

KLAVYE KISAYOLLARI

Windows Vista yı kullanırken Hız sağlayacak, Pratik Klavye Kısayolları

Windows Tuşu ………………………… Başlat menüsünü açma ve kapatma.
Windows Tuşu + D …………………… Tüm pencereleri masaüstünde simge durumuna küçültme.
Windows Tuşu + E …………………… Windows Gezgini’nde Bilgisayarım’ı Açma.
Windows Tuşu + L …………………… Bilgisayarı kilitleme.
Windows Tuşu + F …………………… Dosya ve klasör bulmak için Arama penceresini açma.
Windows Tuşu + M ………………….. Tüm pencereleri simge durumuna küçültme.
Windows Tuşu + R …………………… Çalıştır iletişim kutusunu açma.
Windows Tuşu + X …………………… Windows Mobility Centre’ı açma.
Windows Tuşu + Pause/Break ……. Sistem Özellikleri iletişim kutusunu açma.
Windows Tuşu + T …………………… Görev Çubuğu Programlar Arasında Geçiş.
Windows Tuşu + U …………………… Erişim Kolaylığı Merkezini Açma.
Ctrl + X ………………………………….. Seçili Öğeyi Kesme.
Ctrl + V ………………………………….. Seçili Öğeyi Yapıştırma.
Ctrl + Z ………………………………….. Eylemi Geri Alma.
Ctrl + C ………………………………….. Seçili Öğeyi Kopyalama.
Ctrl + Sağ Ok ………………………….. İmleci Bir Sonraki Sözcüğün Başlangıcına Taşıma.
Ctrl + Sol Ok…………………………… İmleci Bir Önceki Sözcüğün Başlangıcına Taşıma.
Ctrl + Aşağı Ok ……………………….. İmleci Bir Sonraki Paragrafın Başlangıcına Taşıma.
Ctrl + Yukarı Ok ………………………. İmleci Bir Önceki Sözcüğün Başlangıcına Taşıma.
Ctrl + A ………………………………….. Belge veya Penceredeki Tüm Öğeleri Seçme.
Ctrl + F4 …………………………………. Etkin Belgeyi Kapatma.
Ctrl + Esc ……………………………….. Başlat Menüsünü Açma.
Ctrl + Üst Karakter + Esc …………… Görev Yöneticisini Açma.
F3 …………………………………………. Dosya veya Klasör Arama.
Alt + Sekme …………………………… Açık Öğeler Arasında Geçiş Yapma.
F5 …………………………………………. Etkin Pencereyi Yenileme.
Esc ……………………………………….. Geçerli Görevi İptal Etme.

Flip 3D İçin Masaüstünde Kısayol Oluşturma

Windows Vista nın Flip 3D özelliğini Masaüstünde Kısayol olarak görüp, hemen ulaşmak isterseniz. Bunun için;
Masaüstünde sağ tıklayın. Açılan Menüden Yeni > Kısayol yolunu izleyin. Beliren Kutuya RunDll32 DwmApi #105 yazın ve ardından Kısayol için bir İsim girin.

Masaüstü Simgelerini Görmek

Masaüstünde istediğiniz Simgelerin görünmesini istiyorsanız. Bunun için;
Masaüstüne Sağ tıklayın. Açılan Menüden Kişiselleştirme yi seçin. Hemen sol taraftaki Masaüstü Simgelerini Değiştir e tıklayın. Bundan sonra da Masaüstünde görmek istediğiniz simgeleri seçin.

Yazıların Bulanık Görünmesinden Kurtulmak

Windows Vista da, LCD monitörler için yazı tiplerini yumuşatıp okumayı kolaylaştıran ClearType özelliği varsayılan olarak ayarlanmıştır. Eğer CRT monitör kullanıyorsanız, bu özellik yazıları bulanık olarak görmenize sebep olabilir. Bu durumdan kurtulmak için;
Masaüstüne Sağ tıklayın. Açılan Menüden Kişiselleştirme yi seçin. Ardından Pencere Rengi ve Görünümü ne sonra da Daha Çok Renk Seçeneği İçin Klasik Görünüm Özelliklerini Aç a tıklayın. Efektler butonuna tıklayın. Buradan da Ekran Yazı Tipi Kenarlarını Düzeltme seçeneğindeki işareti kaldırın.

Gereksiz Servisleri Kapatın

XP de olduğu gibi Vista dada kullanmadığınız Servisleri kapatmak suretiyle, sisteminizi bir miktar hızlandırabilirsiniz. Bunun için;
Başlat > Çalıştır a girin. Açılan penceredeki komut satırına services.msc yazın. Bunun ardından açılan pencerede çalışan bütün servisleri görebilirsiniz. Aşağıdaki servislere çift tıklayıp açılan pencereden, Devre Dışı kutucuğunu işaretleyerek, bu servisi devre dışı bırakabilirsiniz.
Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi
IKE ve Auth IPsec Anahtarlama Modülleri
Tablet PC Giriş Hizmeti
Windows Hata Raporlama Hizmeti

Yetersiz Disk Alanı Kontrolünü Kaldırmak

Yetersiz Disk Alanı Kontrolünü kaldırarak, sisteminizi daha da hızlandırabilirsiniz. Bunun için;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies yolunu izleyin.
Sağ taraftaki boş alana Mouse un sağ tuşu ile tıklayın. Açılan Menüden Yeni ye tıklayın. Açılan menüdeki Anahtar a tıklayın. Oluşan satıra isim olarak Explorer yazın. Sağ taraftaki boş alana Mouse un sağ tuşu ile tıklayın. Açılan Menüden Yeni ye tıklayın. Tekrar açılan menüdeki DWord Değeri ne tıklayın. Yeni Değer adı altında oluşan satıra NoLowDiskSpaceChecks yazın. Şimdi bu satıra çift tıklayıp açılan penceredeki Değer Verisi alanına 1 yazıp, Tamam deyin.

Defender’in Microsoft SpyNet’e Rapor Yollamasını Engellemek

Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Defender\Spynet yolunu izleyin.
Sağ penceredeki, SpyNetReporting i tıklayıp, değer olarak 0 girin.

Kenar Çubuğunu Kaldırmak

Başlat > Denetim Masası > Windows Kenar Çubuğu Özellikleri > Windows Başladığında Kenar Çubuğunu Başlat kısmındaki işareti kaldırın.

Başlat Menüsünün Açılış Süresini Kısaltmak

Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına regedit yazın. Açılan pencerede;
HKEY_CURRENT_USER/CONTROL PANEL/Desktop yolunu izleyin. Sağ penceredeki, MenuShowDelay i tıklayıp, değerini 1 olarak değiştirin.

Açılışınız Güzelleşsin

Vista yı farklı bir açılışla başlatmak isterseniz;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır a tıklayın. Açılan penceredeki komut satırına msconfig yazıp, Tamam deyin. Açılan pencerede Önyükleme menüsüne tıklayın. Buradaki GUI önyüklemesi yok seçeneğini işaretleyip, bilgisayarı kapatıp, yeniden başlatın.

Menüleri Geri Getirin

Vista pencerelerinde Dosya, Düzen, Görünüm gibi menüleri görmek isterseniz;
Her hangi bir pencere açıp, Düzenle ye tıklayın. Sonra Klasör ve Arama Seçenekleri nden Görünüm e geçin. Buradaki Her Zaman Menüleri Göster seçeneğini işaretleyin.

Genel Uyarıları Kaldırın

Vista çalışırken olur olmaz zamanlarda çeşitli uyarı mesajlarında kurtulmak ve kaldırmak istiyorsanız, bunun için;
Mesaj verildiğinde Sağ alt taraftaki İkona Mouse ile Sağ tıklayın. Açılan menüden Güvenlik Merkezi Seçeneği ni seçin. Açılan penceredeki Güvenlik Merkez Uyarılarını Değiştir (Change The Way Security Center Alerts Me) e tıklayıp, Bildirme (Don’t Notify Me) ile Simgeyi Görüntüleme (Don’t Display The İcon) seçeneklerini işaretleyin.

Simgelerin Boyutunu Değiştirmek

Masaüstündeki simgelerin boyutunu istediğiniz boyutlarda değiştirebilirsiniz. Bunun için;
Bir Simgenin üzerine gelin. Klavyedeki Ctrl tuşuna basılı tutarak Mouse un tekerleğini yukarı, aşağı hareket ettirerek istediğiniz boyuta ayarlayın.

XPS Dökümanı Oluşturmak

Adobe Acrobat Reader programında açılmak üzere, bir XPS dökümanı oluşturmak isterseniz;
Not Defteri ni açın. Buraya istediğiniz yazıyı yazıyı açıp, Yazdır butonuna basın. Açılan pencereden yazıcı olarak XPS Yazıcısı nı seçip, Yazdır a tıklayın. Bu işlemden sonra dökümanınız Acrobat Reader de açılmaya uygun XPS formatında kaydedilecektir.

Çok Çekirdekli İşlemcileri Hızlandırın

Eğer çok çekirdekli işlemcilere sahipseniz, bazı programların işlemcinizin hızını düşürmesine izin vermeyin. Bilindiği gibi bazı programları işlemciyi adeta sömürür. Bu programları tek tarafa alıp, diğer programlarınızın boş olan işlemci tarafından rahatça çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için;
Klavyedeki Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basıp, Windows Görev Yöneticisi ni açın. Açılan pencereden İşlemler i seçin. Burada sistemi zorlayan programa Mouse ile sağ tıklayıp, Benzeşmeyi Ayarla ya tıklayın. İşlemci Benzeşmesi adı altında açılan penceredeki CPU0, CPU1 seçeneklerinden, sadece bir CPU seçin.

Vista Hızlansın

Vistadaki yavaşlığın sebebi, Vistanın Güç koruma modunda enerji tasarrufu yapmak için, CPU (işlemci) %50 güçte çalıştırıyor olabilir. Bu durumu düzeltmek için;
Denetim Masası ndan, Güç Seçenekleri ne girin. Buradan Yüksek Performans a ayarlarsanız, İşlemciniz tüm hızıyla çalışacaktır.

Kişisel Bilgilerinizi Gizleyin

Fotoğraflarınıza ve Şarkılarınıza pek çok bilgi ekleyebilirsiniz. Ancak dosyalarınızı paylaşmak isterken, bu bilgileri paylaşıma kapatabilirsiniz. Bunun için;
Bilgi girdiğiniz dosyaya Mouse ile Sağ tıklayın. Sonra Özellikler den Ayrıntılar sekmesine tıklayın. Buradaki Özellikleri ve Kişisel Bilgileri Kaldır a tıklayın.

Eski Bir Programı Vista da Çalıştırmak

Elinizdeki bir programı Vista da çalıştıramıyorsanız, bunun için;
Önce Yardım a girip, Uyumluluk Modu şeklinde bir arama yapın. Çıkan sonuçlardan Program Uyumluluk Sihirbazını Başlatma seçeneğini seçip, sonraki adımları takip ettiğinizde, programınız çalışacaktır.

Kaynak: egitimtube

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/vista-icin-en-iyi-ayarlar

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.