System Center Configuration Manager SCCM Cumulative Update Kurulumu

System Center Configuration Manager 2012/2012R2 ürünleri için yayınlanan Cumulative Update güncelleştirme paketlerinin kurulumlarını anlatmaya çalışacağım.
Kuruluma başlamadan önce sisteminiz sağlıklı çalıştığından ve yedeğiniz olduğundan emin olmanızı tavsiye ederim.

İlk olarak internet üzerinden kurmak istediğimiz Cumulative Update paketini indiriyoruz. Ben bu yazıda SCCM 2012 R2 CU2 paketini kullanacağım. CU2 Download sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Mevcut sistemin sürümünü “About” menüsünden kontrol edelim. Şu an bendeki sürüm 2012 R2 RTM sürümü olan 5.0.7958.1000

Kontrol sonrasında indirdiğimiz CM12-R2CU2-KB2970177-X64-ENU.exe yi çalıştırarak kuruluma başlayabiliriz. Güncelleme işlemi Central site olan ortamlarda yukarıdan aşağıya doğru yapılmalıdır.

Kurulum ekranlarını aşağıdaki gibi takip ederek devam edelim.

Aşağıdaki ve yukarıdaki resimlerde de görüleceği üzere bilgisayarlara gönderilmek üzere paketler hazırlanıyor. Bu paketleri de bilgisayarlara göndererek onlarından güncellemelerini yapmamız gerekeli.

Kurulum bittikten sonra sistemi reboot etmenizi öneriyorum. Sistem açıldıktan sonra sürüm kontrolümüzü tekrar yapalım. Aşağıdaki görüldüğü gibi 5.0.7958.1303 sürümüne kavuşmuş olduk.

SCCM konsolunu açarak güncelleme paketlerinin de geldiğini kontrol edelim.

Bu paketleri göndermeden önce kullanıcılara paketlerin kurulumu sırasında her hangi bir uyarı çıkmaması için aşağıdaki ayarlamayı yapıyoruz. Bu işlemi 4 paket içinde yapmalıyız.

Şimdi bu paketleri DP’lerimize distribute ediyoruz.

Tüm paketleri bu şekilde distribute etmelisiniz. İşlemden sonra aşağıdaki resimdeki gibi paketin DP ye gittiğinden emin olunuz.

NOT: SCCM yapınız tek Site server’dan oluşuyor ise Server paketini distribute etmenize gerek yok. Konsol kurulu bilgisayarların hepsi merkez de ise diğer şubelerdeki DP’lere distribute etmenize gerek yok.

Artık paketleri Deploy edebiliriz. Dikkat edilmesi gereken nokta paketleri doğru Device Collection’lara göndermek gerekli. 32 bit paketi tüm 32 bit işletim sistemi olan bilgisayarlara, 64 bit paketi de tüm 64 bit işletim sistemi olan bilgisayarlara deploy etmemiz gerekli.

Eğer böyle device collectionlarınız yok ise aşağıdaki query’ler ile oluşturabilirsiniz.

Tüm 32 Bit bilgisayarlar

select SMS_R_SYSTEM.ResourceID,SMS_R_SYSTEM.ResourceType,SMS_R_SYSTEM.Name,SMS_R_SYSTEM.SMSUniqueIdentifier,SMS_R_SYSTEM.ResourceDomainORWorkgroup,SMS_R_SYSTEM.Client from SMS_R_System inner join SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM on SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.ResourceId = SMS_R_System.ResourceId where SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.SystemType = “X86-based PC”

Tüm 64 Bit bilgisayarlar

select SMS_R_SYSTEM.ResourceID,SMS_R_SYSTEM.ResourceType,SMS_R_SYSTEM.Name,SMS_R_SYSTEM.SMSUniqueIdentifier,SMS_R_SYSTEM.ResourceDomainORWorkgroup,SMS_R_SYSTEM.Client from SMS_R_System inner join SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM on SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.ResourceId = SMS_R_System.ResourceId where SMS_G_System_COMPUTER_SYSTEM.SystemType = “X64-based PC”

SCCM Konsolu Kurulu Bilgisayarlar

select SMS_R_System.ResourceId, SMS_R_System.ResourceType, SMS_R_System.Name, SMS_R_System.SMSUniqueIdentifier, SMS_R_System.ResourceDomainORWorkgroup, SMS_R_System.Client from SMS_R_System inner join SMS_G_System_INSTALLED_SOFTWARE on SMS_G_System_INSTALLED_SOFTWARE.ResourceId = SMS_R_System.ResourceId where SMS_G_System_INSTALLED_SOFTWARE.ProductName like “%System Center 2012 Configuration Manager Console%” or SMS_G_System_INSTALLED_SOFTWARE.ProductName like “%Microsoft System Center 2012 Configuration Manager Konsolu%” or SMS_G_System_INSTALLED_SOFTWARE.ProductName like “%Microsoft System Center 2012 R2 Configuration Manager Konsolu%” or SMS_G_System_INSTALLED_SOFTWARE.ProductName like “%System Center 2012 R2 Configuration Manager Console%”

NOT: Yukardaki sorguyu Copy/Paste yaptıktan sonra Tırnak işaretleri bozulabilir. Silip tekrar yazmanızı öneriyorum.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/system-center-configuration-manager-sccm-cumulative-update-kurulumu

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.