System Center Configuration Manager SCCM Application Catalog Kurulumu

Application Catalog SCCM 2012 ile hayatımıza giren benim SCCM’de en sevdiğim en güzel özelliklerden biridir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar bir portal sayesinde kurmak istedikleri tüm yazılımları bilgisayarlarına kurabilirler. Hem de Local Admin olmasalar bile. Bu da bu özelliği daha da kullanışlı bir hale getirmektedir.

Bu portal ISS üzerinden yayın yapmakta bu yüzden kurulumdan önce IIS üzerindeki duruma bir göz atalım. Kurulumdan sonra buradaki değişikliği gözlemleyeceğiz.

Kuruluma başlamadan önce hatırlatmak isterim,

  • Portal üzerinden kurulum yapacak bilgisayarlarda SCCM ajanı mutlaka olmak zorundadır.
  • Portal’a giriş yapan bilgisayarların ekran çözünürlüğünün en az 1024 x 768 olması önerilir.
  • Desteklenen Browser’lar Internet Explorer 7 ve üstü, Firefox 15 ve üstü,

Kurulum için “Add Site System Roles” menüsünden işleme başlıyoruz.

Kurulum ile ilgili adımları takip etmek için ihtiyacımız olan SMSPORTALWEBSetup.LOG dosyasıdır. Son 3 satırı gördüğünüzde işlem başarılı demektir.

IIS üzerinde den baktığımız da “Default Web Site” altında iki yeni uygulamanın geldiğini görebiliriz.

Uygulama kataloğu sayfasına giriş adresi http://stconfmgr/CMApplicationCatalog şeklindedir. Kullanıcılar bu adresi yazarak erişebilirler.

Bir başka erişim yolu da Software Center üzerindendir. “Find additional applications from the Application Catalog” link’ini tıklayarak Portal’ a erişilebilir.

Yukarıdaki resimdeki “Find additional applications from the Application Catalog” bağlantısı pasif olabilir. Aktif olması için aşağıdaki resimdeki gibi Default Client Settings ayarlarından izin verilmelidir.

 

 

Kaynak:
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh489603.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg682077.aspx

http://blogs.technet.com/b/configmgrteam/archive/2012/07/05/tips-and-tricks-for-deploying-the-application-catalog-in-system-center-2012-configuration-manager.aspx
http://blogs.technet.com/b/configmgrteam/archive/2012/03/31/introducing-the-application-catalog-and-software-center-in-system-center-2012-configuration-manager.aspx

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/system-center-configuration-manager-sccm-application-catalog-kurulumu

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.