SCCM ile Hard Disk Seri Numarası Bilgisinin Toplanarak Raporlanması

Ortamınızda bulunan bilgisayarlardaki Hard Disk’lerin seri numarası bilgisini SCCM Hardware Inventory özelliği ile toplayarak rapor halinde görmemiz mümkün.

Default Classes’ler içerisinde istediğimiz bilgiyi toplayacak objeler yok. Bu yüzden bizim manual olarak ilgili MOF dosyasını import etmemiz gerekli.
Bunun için istediğiniz Client Setting üzerinden ya da benim örneğimdeki gibi Default Client Settings özelliklerinden “Set Classes…” butonuna basıyoruz.

Ekleme yapmadan önce objelerin olmadığını uyarıdaki arama alanına resimdeki gibi giriş yaparak aratarak kontrol edebiliriz.

Olmadığını gördükten sonra “Import” butonuna basarak MOF dosyamızı import edelim.

Mof dosyası aşağıdaki gibidir. Bir notepad içerisine yapıştırın ve uzantısı MOF olacak şekilde kaydedin. Import dediğinizde kaydettiğiniz bu dosyayı gösterin.

[ SMS_Report (TRUE),
SMS_Group_Name (“Physical Media”),
SMS_Class_ID (“CUSTOM|PHYSICAL_MEDIA|1.0”) ]
class Win32_PhysicalMedia : SMS_Class_Template
{
[SMS_Report (TRUE) ] string SerialNumber;
[SMS_Report (TRUE), key] string Tag;
};

ÖNEMLİ: Copy/Paste işleminde çift tırnak işaretleri bozuluyor. Siz çift tırnak işaretlerini notepad’e yapıştırdıktan sonra silerek kendiniz yazınız.

Arama yaptığımızda “Physical Media” olarak eklendiğini kontrol ediyoruz.

Şu andan sonra işlemlerimiz tamam. Bilgisayarlar donanın envanterlerini gönderme zamanı geldiğinde rapor olarak görüntülemeye başlayacağız.
Manual olarak tetiklemek isterseniz ilk önce Machine Policy birkaç dk sonrada Hardware Inventory eylemlerini tetikleyebilirsiniz.

Raporlama ile ilgili olarak gerekli sorgu aşağıdaki gibidir. Bu sorgu ile Reporting Builder yazılımını kullanarak istediğiniz gibi bir rapor hazırlayabilirsiniz.
Daha önce hazırlamayanlar bu yazıyı referans olarak kullanabilirler.

select distinct sys.netbios_name0, dsk.Model0,
Phys.Tag0, Phys.SerialNumber0 from v_gs_physical_media0 as Phys
inner join v_r_system as sys on sys.resourceid=phys.resourceid
inner join v_gs_disk as dsk on Phys.resourceid=dsk.resourceid
WHERE Phys.Tag0 LIKE ‘%PHYSICALDRIVE%’
and dsk.Model0 NOT LIKE ‘%USB%’
and dsk.Model0 NOT LIKE ‘%Virtual%’

ÖNEMLİ: Copy/Paste işleminde çift tırnak işaretleri bozuluyor. Siz çift tırnak işaretlerini notepad’e yapıştırdıktan sonra silerek kendiniz yazınız.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/sccm-ile-hard-disk-seri-numarasi-bilgisinin-toplanarak-raporlanmasi

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.