SCCM 2012 ile Program Dagitmak

System Center Configuration Manager 2012’de program dağıtmak çok daha kolay bir hal aldı. Gelin adımların birlikte inceleyelim.Yukarıdaki resimde dağıtacağımız programın Source Folder bilgisini vermemiz gerekli. Bu yok UNC path de olabilir Local Path’de.
Dikkat edilecek nokta her program için bir ayrı bir klasör açın ve programı onun içine koyun.
Örnek :
d:\programlar\ altında tüm dağıtılacak programlar Olmasın.
d:\Programlar\winrar\winrar.exe
d:\programlar\winamp\winamp.exe
gibi.

Yukarıdaki kısım önemli. Bu alanda bulunan “Command Line” dağıtacağımız programın katılımsız kurulum parametresini gireceğimiz alan.
Winrar.exe /s şeklinde kurulum yaptığımızda ekrana hiçbir ekran çıkmadan program kurulur. Sizlere önerim bir programı dağıtmadan önce burada yazmayı planladığınız parametre ile kendi bilgisayarınıza kurulum yaparak mutlaka test ediniz.

Yukarıdaki ekranda;
Run another program first    : Winrar programı kurulmadan önce başka bir programın kurulmasını isterseniz buradan belirtebilirsiniz. Bu sayede zincirleme program kurulumları yapmanız mümkün.
Örneğin Winrar .NET4 olmadan çalışmıyor diyelim buradan .NET’i de göstererek önce .NET in sonrasında winrar’ın kurulmasını sağlayabilirsiniz.
Program Requirements    : Paketi dağıttığınız Collection’da yüzlerce bilgisayar olduğunu düşünün. Ancak dağıttığınız program sadece Windows 7 64 Bitlere kurulsun istiyorsunuz. Bu alandan ayar yapmanız mümkün.
Estimated disk space        : Dağıtılan program gönderilen bilgisayarda belirtilen miktarda boş alan yok ise kurulmasın ayarı. Örnek Ofis 2010 dağıttınız 3-4GB arası yer kaplayacak bir yazılım. Bu ekranda 5GB boş alanı olmayanlara kurulmasın ayarı yapmak çok mantıklı olur.

Aşağıdaki ekran ile oluşturduğumuz programı Deploy adımlarına başlıyoruz.

Yukarıdan dağıtım yapacağımız Collection u seçiyoruz.

Yukarıdaki ekranda bir yenilik var. Artık programlarımızı “Distribution Point Group”lara dağıtmamız mümkün ve bizde daha önceden oluşturduğumuz gurubu seçiyoruz.

Yukarıdaki ekranda;
Required    : Kurulmasını muhakkak istiyoruz
Available    : Kurulum işini kullanıcıya bırakıyoruz isterse Software Center’dan kendisi kursun.

Yukarıdaki resimde kurulum zamanını takvimlendirebiliriz. Şu tarihde dağıtıma başlasın şu tarihten sonra kurulmasın gibi.
Ben hemen kurulması için gerekli ayarı yapıyorum.

Yukarıdaki resimdeki kutucuğu işaretlersek program “Software Center”‘dan da görünür hale gelir. Bu sayede kullanıcılar kendileri de kurulum yapabilirler.

Yukarıdan programın Distribution Point’e kopyalandığınız mutlaka gözlemleyin. Burada sorun olursa kullanıcılara da program kurulmaz.

Yukarıdaki resimden de Distribution Point’e kopyalandığını görebiliriz.

Artık program dağıtımı başladı. Clientlar bir sonraki sunucu haberleşmesinde kendisine bir program gönderildiğini öğrenecek ve kurulum gerçekleşecek. Bu işi hemen yapmak isterseniz aşağıdaki resimden ajanı tetikleyebilirsiniz.

Aşağıdaki resimden de dağıtımın durumunu gözlemleyebiliriz.

Rapor olarak da durumu görüntülemek mümkün. Aşağıdaki resimden raporlar içerisinde “deployment” diye bir arama yaparak çok güzel raporlar bulabilirsiniz. Gerisi sizin edinmek istediğiniz bilgiye kalmış.

Client tarafına baktığımda programın kurulduğunu gözlemledim. Ayrıca program “Software Center” dan da görünüyor.

Software Center görünüm dili Windows dili ne ise o şekilde görüntülenir.

Tabi bunun olması için SCCM kurulumda “Client Language Selection” ekranında Türkçe’nin işaretlenmesi gerekli.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/sccm-2012-ile-program-dagitmak

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.