SCCM 1706 Sürümü Yayınlandı

System Center Configuration Manager için son sürüm niteliğinde olan Build 1706 geçtiğimiz gün yayınlandı. Güncellemenin SCCM konsolu üzerinden görünmesi önümüzdeki haftayı bulacak. Ancak sabırsız olanlar için aşağıdaki script güncellemenin bir an önce konsol’ dan görünür olmasına imkân sağlamaktadır.

ConfigMgr 1706: Enable Early Update Ring : https://gallery.technet.microsoft.com/ConfigMgr-1706-Enable-9dd40f68

Bu sürüm ile gelen yeniliklere aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz. En çok hoşunuza gidecek özelliğin “Create and run scripts” olacağını tahmin ediyorum. Bu özellik ile hazırlamış olduğunuz Powershell script’leri bir bilgisayar ya da device collection üzerinden çalıştırabilmemize olanak sağlamaktadır.

https://blogs.technet.microsoft.com/enterprisemobility/2017/07/28/now-available-update-1706-for-system-center-configuration-manager/

https://docs.microsoft.com/en-us/sccm/apps/deploy-use/create-deploy-scripts

Kullanmak isteyenler için “Create and run scripts” özelliği henüz test aşamasında olan bir özellik olduğu için kapalı olarak gelmekte.

Özelliği açmak için Hierarchy ayarlarına gelerek aşağıdaki kutucuk işaretlenmelidir.

Sonrasında baktığımızda özelliğin Turn On olabilir duruma geldiğini görebiliriz.

Özelliği “Turn On” yaptıktan sonra konsolu kapatıp açmanız gereklidir.

Script oluşturmak için aşağıdaki bölümün konsola eklendiğini göreceksiniz.

Collection ya da bilgisayar objesine sağ tıkladığınızda da “Run Script” seçeneğinin menüye eklenmiş olduğunu göreceksiniz.

Dağıtımını yaptığınız scriptlerin takibi içinde Monitoring bölümünde Script Status alanı bize yardımcı olmak için yerini almış durumda.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/sccm-1706-surumu-yayinlandi

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.