DPM 2012 SP1 Manual Agent Yüklemek

Domain’de olmayan sunucularda DPM ile yedekleme işlemi yapabilmek için DMP ajanının manual olarak kurulması gerekmektedir. Bu kurulum aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılabilir.

 1. Ajan kurulacak ve DPM sunucusunda gerekli portlara izin verilir. Port listesine buradan erişebilirsiniz. Kurulum sırasında Windows Firewall kapatılabilir.
 2. DPM sunucu ile Ajanın kurulduğu bilgisayar birbirlerine Netbios adlarından ping atmalıdır. HOST dosyasına kayıt girebilirsiniz, ya da ortak bir DNS kullanabilirsiniz.
 3. Ajan programı yedek alınacak sunucuya kurulur. Ajan kurulum dosyası DPM SP1 yükleme cd sinde bulunur. X:\SCDPM\Agents\
 4. Kurulum bittikten sonra CMD admin olarak açılır ajanın yüklendiği klasöre CMD üstünden girilir ve aşağıdaki komut çalıştırılır. Aşağıdaki komutta
  SCDPM        = DPM sunucumun Netbios adıdır.
  Dpmagentuser    = Bu isimde bir kullanıcı hesabı ajanı kurduğumuz sunucuda açılacak. DPM sunucu ile yedek alacağımız sunucu bu hesabı kullanarak haberleşecekler.
  1. C:\Program Files\Microsoft Data Protection Manager\DPM\bin\SetDpmServer.exe -dpmservername SCDPM -IsNonDomainServer -UserName Dpmagentuser
   Enter
   ‘a bastığınızda size parola soracaktır. Yazdığınız parola ekranda görünmez. Mutlaka complex bir parola girin. P@ssw0rd1234 gibi. Komutun başarılı olarak tamamlandığı mutlaka kontrol edin.
 5. DPM server tarafına geçilir. DPM konsolundan “Management” sekmesi tıklanır. Install agent link’i tıklanır.
 6. “Attach Agents” ile devam edilir alttaki seçenek “Computer in a workgroup………..” seçeneği seçilir ve next butonuna basılır.
 7. Bilgisayar adı alanına yedek alacağımız sunucunun netbios adı yazılır.
 8. User name alanına yukarıda oluşturulan user adı yazılır “dpmagentuser” olarak kullanmıştık.
 9. Parola kısmına dpmagentuser kullanıcısını oluşturulurken girilen parola girilir.
 10. Attach denilerek işlem tamamlanır.

Referans : http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh757789.aspx

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/dpm-2012-sp1-manual-agent-yuklemek

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.