Communication error has been detected between the specified ………

SCCM 2012 kurulumuna başlamadan yaptığı prerequisites check işleminde aşağıdaki gibi bir hata alabilirsiniz.

A communication error has been detected between the specified site system and the site database computer. This error can occur when the site database server is offline or if a valid SPN has not been registered in Active Directory Domain Services for the SQL Server instance hosting the site database. Setup cannot continue.

image 

Neden : Muhtemelen SCCM ile SQL ayrı sunucularda olan bir kurulum yapıyorsunuz ve SCCM sunucusu SQL sunucusu üzerinde gerekli izinlere sahip değil.

Çözüm :
Adım 1 – SQL sunucusunda Local Admins gurubuna SCCM sunucusunun Computer objesi üye yapılır. Başlat > Çalıştır > lusrmgr.msc den Groups a tıklayarak local admins gurubuna erişebilirsiniz.

Adım 2 – SQL Management Studio açılır. Security > Logins e gelinir Sağ tıklanır New Login denir ve local administrators gurubu eklenir Ok’e basmadan aynı ekranda sağ taraftaki menüden “Server Roles” seçilerek “sysadmin” yetkiside verilir ve OK butonuna basılır.

Bu iki adım sorunu çözer aslında. Prerequisites check’i yeniden yaptırdığınızda hala aynı sorunu alıyorsanız Adım 2 deki New Login e kadar gelin ve orada Domainadi\SCCMSunucuadi$ şeklinde SCCM sunucusunun copmuter objesini ekleyin, sysadmin yetkisi vermeyi unutmayın.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.sertactopal.com/communication-error-has-been-detected-between-the-specified

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.