Fiber Optik Terimleri ve Konnektör Türleri

Fiber Optik Terimleri ve Konnektör Türleri

Fiberoptik ya da Optik fiber, kendi boyunca içinden ışığın yönlendirebildiği plastik veya cam fiberlerden oluşmuş bir optik fiberdir. Optik fiberler diğer iletişim malzemelerine oranla uzun mesafelerdeki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek değerlerde yapılabilmesine olanak verdikleri için fiberoptik haberleşme sistemlerinde çok sıklıkla kullanılmaktadırlar. Metal kablolar yerine fiber kabloların kullanılmasının nedeni, daha az kayba neden olmaları ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmemeleridir. Optik fiberler aynı zamanda bir çok sensör (alıcı) ve benzeri uygulamaların yapımında oldukça sık olarak kullanılmaktadırlar.

En basit anlatımla bir F/O kablo 3 kısımdan oluşmaktadır diyebiliriz.

– Işığın geçtiği çekirdek

– Işığın çekirdekten dışarı yansımasını önleyen cam kılıf

– Fiziksel etkilerden koruyan en dıştaki plastik koruyucu kılıf

Çekirdek; kısım çok ince liften oluşur.Işığın iletildiği ana parçacıktır, hammadesi silisyumdioksit denilen cam hammaddesidir. Multi Mode kablolarda bu çekirdek kısım genel olarak 50-70 mikron arasında değişmektedir. Single Mode kablolarda ise bu çap 9 mikrondur.

Cam kılıf; çekirdek lifi çevreleyen cam kılftır.Görevi çekirdek liften geçen ışığın dışarı yansımasını önlemektir. Genel olarak bu cam kılıfın çapı SM ve MM kablolarda 125 mikron olarak imal edilir.

Koruyucu kılıf; çevresi cam kılıf ile kaplanmış olan çekirdeğin dış etkenlerden koruyan kısımdır.

FİBER OPTİK KABLO ÇEŞİTLERİ

1. Fiber Tipine Göre
1.1. – MultiMode F/O Kablolar (62,5/125 mic. ve 50/125 mic.)
1.2 – SingleMode F/O Kablolar (9/125 mic.)

2. Kablo Tipine Göre

2.1. – Loose-Tube F/O Kablolar (Jelly-Filled)
2.2 – Tight-Buffer F/O Kablolar (Secondary Coated)

MULTI MODE FİBER OPTİK KABLOLAR

Yolculuk eden ışık çoklu yol üzerinden hareket eder. Data alma ve gönderme single mode fiber’a göre daha yavaş ve kısa mesafelidir.

Multimode Fiber Optik Kablolar, Fiber Core çaplarına göre 2 Çeşittir.

1. 62,5/125/250 micron. (Fiber Core Çapı/Cladding Çapı/Coating Çapı (Kısaca 62,5/125 olarak tanımlanır).

– 100BaseFX için max.İletişim Mesafesi: 2.000 m.

– 1000BaseSX için max.İletişim Mesafesi: 220m.

– 1000BaseLX için max.İletişim Mesafesi:550m.

2. 50/125/250 micron. (Fiber Core Çapı/Cladding Çapı/Coating Çapı (Kısaca 50/125 olarak tanımlanır )

– 100BaseFX için max.İletişim Mesafesi: 2.000 m.,

– 1000BaseSX için max.İletişim Mesafesi: 550m,

– 1000BaseLX için max.İletişim Mesafesi:550m.

Multimode fiber içerisinde ilerleyen ışığın birden fazla modu veya ilerleme doğrultusu mevcuttur. 850nm ve 1.300nm olarak 2 ayrı Dalga Boyu eşelinde çalışır. Data Transmisyonu için LAN şebekelerinde en yaygın kullanılan Fiber Optik Kablo tipidir. Modlar arasındaki iletim sürelerini eşitleyerekmodsal yayılma zayıflamasını azaltır. Core, Merkeze doğru kırılma indisinin arttığı katmanlı bir yapıya sahiptir.

MultiMode Fiber Optik Kabloların Avantajları

– Daha büyük N/A değeri nedeni ile Fusion-Splice uygulaması sırasında splice yapılacak fiber uçlarının dahakolay hizalanmasını sağlayarak daha kısa splice süresi sağlar.

– Daha ekonomik konnektörler, modüller ve aktif elemanlar kullanılması nedeni ile tesis maliyetini önemli ölçüde düşürür.

– MultiMode Kablolarda ışık transferi ve algılamada ucuz LED’ler kullanılır.

MultiMode Fiber Optik Kabloların Dezavantajları

– MultiMode Kablo fiyatları, SingleMode Kablolara göre çok daha pahalıdır (yaklasık 2 katı)",

– Sınırlı hızları nedeni ile özellikle Gigabit uygulamalarda kısıtlı kalmaktadır.

– Erişim mesafeleri SingleMode a göre çok kısadır.

SINGLE MODE FİBER OPTİK KABLOLAR

Yolculuk eden ışığın tümü tek bir yol üzerinde hareket eder. En yüksek kapasitedeki bilgi multimode fiberden daha iyi iletirler. Çünkü sinyalin yayılması ve clad’a çarparak ilerlemesi yoktur. Single mode fiberler, Özellikle Yüksek Band Genişliği nedeniyle dünyada her yıl döşenen fiber kablolar arasında en çok tercih edilen üründür.

– 9/125/250 micron. (Fiber Core Çapı/Cladding Çapı/Coating Çapı (Kısaca 9/125 olarak tanımlanır).

– 10BaseFL için max.İletişim Mesafesi: 90km .

– 100BaseFX için max.İletişim Mesafesi: 72km.

– 1000BaseLX için max.İletişim Mesafesi: 5.000m.

– Singlemode fiberde spesifik bir dalgaboyunda ilerleyen sadece bir ışık modu veya doğrultusu vardır.Bu sayede modsal yayılma sözkonusu değildir. Bu durum daha az yayılma kayıbının ortaya çıkmasını ve daha çok bilgi taşıma kapasitesi ortaya çıkarır.

– 1.310nm ve 1.550nm olarak 2 ayrı Dalga Boyu eşelinde çalışır.

– SingleMode Fiber, core kısmının çok küçük çaplı olması nedeni ile, ışık kaynağı olarak Laser kullanılır.

– SingleMode Fiber Optik Kabloların avantajları arasında " Daha büyük sistem erişim mesafelerinde (100 km.ye kadar) sorunsuz kullanılabilir.

– 10Gbps a kadar yüksek band genişlikleri ve yüksek hızları destekler.

– SingleMode Fiber Kablonun fiyatı, MultiMode Fiber Kabloya oranla yaklaşık %50 daha ucuzdur.

SingleMode Fiber Optik Kabloların Dezavantajları

– SingleMode fiber Fusion-Splice terminasyonu ve eki, küçük NA değeri nedeni ile daha zahmetli ve uzun sürelidir.

– Konnektör ve Pig-Tail fiyatları çok pahalıdır.

– İletişimde LED lere oranla çok daha pahalı Laser diodlar kullanılır.

– SingleMode Fiber modülleri, çevirici cihazları, aktif ürünleri çok pahallıdır.

KONNEKTÖR TİPLERİ

1. ST TİPİ KONNEKTÖR

Genellikle fiber Patch Panellerin çıkışlarında bu tip konnektör kullanılır.
st

 

2. SC TİPİ KONNEKTÖR

Genelde Switch’lerde bulunan bir giriş türüdür.
SC

Switch Tarafındaki giriş yuvası
sc module


3. LC TİPİ KONNEKTÖR

Genelde Switch’lerde bulunan bir giriş türüdür.
LC

Switch Tarafındaki giriş yuvası
sfp

 

4. MTRJ TİPİ KONNEKTÖR

mtrj

NOT: Çeşitli sitelerden derlenerek hazırlanmıştır.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.sertactopal.com/fiber-optik-terimleri-ve-konnektr-trleri

    • Ali on 05 Kasım 2013 at 08:35

    Genelde internette baktığınızda Single Mode ekipmanların daha pahalı olduğu yazar ama bilgilerin çoğu eskiye dayanmaktadır. Bugün Outdoor uygulaması yapacaksınız eğer Single Mode kablo ile yapmak Multi Mode göre çok daha hesaplı. Pigtail, konnector ve Çevirici modüllerin fiyatı MM ile aynı, kablo ise daha ucuz.

    • Hakan on 09 Mart 2015 at 16:34

    Merhaba,

    bugünler de de Single Mode transceiver fiyatları Multi Mode transceiver’lara oranla yüksek görünüyor. bazı markalarda bu 2 kat’ı mertebelerinde. Bu nedenle kısa mesafalerde multi mode kullanımına devam edilecek gibi görünüyor.

    Saygılar,
    Hakan

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.